Leger Uten Grenser melder om luftangrep mot sykehus i Sør-Sudan
Et sykehus som drives av Leger Uten Grenser (MSF) i Lankien i Sør-Sudan, er blitt bombet, opplyser hjelpeorganisasjonen.
Krig og konflikter: Sykehuset ble evakuert og pasienter skrevet ut et par timer før angrepet på grunn av økt spenning i området, skriver Leger Uten Grenser i en pressemelding onsdag. De hadde også fått informasjon om et mulig angrep mot byen.
En ansatt ble lettere skadet i angrepet, og sykehusets lager ble helt ødelagt. Også mesteparten av de medisinske forsyningene ble ødelagt, ifølge pressemeldingen.
Angrepet er det niende mot MSF i Sør-Sudan på litt over ett år.
MSFs prosjektkoordinator Gul Badshah sier at det kun er den sørsudanske hæren som har kapasitet til å utføre luftangrep i landet. Han understreker også at myndighetene burde vite hvor MSF jobber ettersom de har fått GPS-koordinatorene til alle organisasjonens sykehus og helseklinikker.
Tirsdag ble dessuten en av MSFs helsestasjoner i Pieri plyndret. I likhet med Lankien ligger byen i delstaten Jonglei nord for hovedstaden Juba.
MSF opplyser at de er den eneste organisasjonen som gir helsehjelp til om lag 250.000 innbyggere i Lankien og Pieri.
– Vi ser de enorme helsebehovene i landet, men det er helt uakseptabelt å bli målrettet angrepet. Leger Uten Grenser har vært i det som i dag er Sør-Sudan i 43 år, og vi har behandlet millioner av pasienter, sier Badshah.
(©NTB)






