Menu
Brannmenn i vrakrestene etter flystyrten mandag. Foto: Mahmud Hossain Opu / AP / NTB

Landesorg i Bangladesh etter flystyrten mandag

Det er landesorg i Bangladesh tirsdag etter at 31 omkom da et militærfly styrtet inn i en skole i hovedstaden Dhaka mandag ettermiddag. 25 av dem var barn.

Av NTB | 22.07.2025 11:04:18

Ulykker og naturkatastrofer: Det flagges på halv stang i hele landet, og dødstallet er stigende. Også en lærer som fikk kraftige brannskader mens hun hjalp andre med å rømme fra den brennende bygningen, har nå omkommet.

78 personer er fortsatt innlagt på sykehus, de fleste av dem elever ved Milestone-skolen. Over 20 av dem er fortsatt i kritisk tilstand.

Samtidig som landet er i sorg, er det hundrevis av rasende elever som demonstrerer ved skolen i dag. De krever blant annet at militæret stilles til ansvar for ulykken, og erstatning til de etterlatte.

I tillegg krever de at militæret slutter å bruke treningsfly av typen som styrtet. Piloten, som døde i styrten, var på sin første soloflyging. Et annet treningsfly av samme type styrtet utenfor Dhaka i 2008.

Elevene anklaget også sikkerhetsstyrkene for å ha banket opp elever og lærere ved åstedet mandag.

(©NTB)

Flere nyheter: