Kunnskapsdepartementet beholder forbudet mot russegensere
Reglene som skal begrense ekskluderende gruppeklær i russetiden, er sjekket. Det er ikke avdekket feil, så forbud mot russegensere blir stående.
Utdanning: Det framgår av et brev som torsdag er sendt fra Kunnskapsdepartementet (KD) til fylkeskommunen.
Russegenser-nekten ved videregående skoler i Innlandet ble møtt med motstand fra flere elever og krav om at lovligheten av vedtaket skulle prøves.
– Mindretallets krav om lovlighetskontroll var rettidig framsatt. Kunnskapsdepartementets lovlighetskontroll har ikke avdekket feil ved fylkestingets vedtak av 22. oktober 2024. Det betyr at fylkestingets vedtak blir stående, skriver KD i brevet.
Regjeringen varslet for ett år siden grep for å endre russefeiringen.
– Målet er en ny, tryggere og mer inkluderende feiring, skrev regjeringen på sine nettsider.
Regjeringen jobber blant annet for at russetiden flyttes til etter eksamen, å innføre strengere regler for russebusser og få bedre kontroll av kommersielle aktører.