Menu
Kronprins Haakon møter sjefen Dominik van Achten i sementfabrikken Heidelberg Materials i Brevik og energiminister Terje Aasland (Ap). Han er i Telemark for å markere oppstarten av det nye karbonfangstanlegget som skal være det første i verden som fanger karbon i fullskala fra en sementfabrikk. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Kronprinsen åpnet karbonfangstanlegget for sement i Brevik

Kronprinsen åpnet det nye karbonfangstanlegget ved sementfabrikken i Brevik. Anlegget er det første i verden som fanger CO2 i fullskala fra en sementfabrikk.

Av NTB | 18.06.2025 12:13:55

Kuriosa og kjendiser: – Dette er enormt viktig. Vi når ikke klimamålene uten storskala CO2-håndtering. Vi har bygget en komplett verdikjede for CO2-håndtering som vil få stor betydning langt utover våre egne grenser, sier energiminister Terje Aasland (Ap).

Kronprins Haakon møtte energiministeren, ledelsen i sementselskapet Heidelberg Materials, ledelsen for Langskip-prosjektet og regionale representanter.

Karbonfangsten ved sementfabrikken i Brevik i Telemark er en del av prosjektet Langskip, som er Norges satsing på karbonfangst og lagring. Karbonfangsten blir sendt med skip til fra Brevik til Øygarden utenfor Bergen, der det losses over på tanker. Så fraktes CO2 i rør 110 kilometer ut i Nordsjøen, hvor det lagres 2.700 meter under havbunnen.

Under besøket i Brevik fikk kronprinsen en omvisning i anlegget som skal fange omtrent 400.000 tonn karbon i året og stedet skipene skal frakte karbonfangsten fra Brevik til Øygarden utenfor Bergen.

Klimaorganisasjonen Bellona sier at dette er en dag de har ventet på i over 30 år.

– Det er en historisk dag, hvor vi endelig kan feire en stor norsk klimasuksess som kan bidra til store utslippskutt i Norge og over hele verden, sier Bellona-stifter Frederic Hauge som også er til stede.

(©NTB)

Flere nyheter: