Menu
Kongehusekspert Trond Norén Isaksen kritiserer kronprinsessens forhold til den nå avdøde forretningsmannen Jeffrey Epstein. Foto: Terje Pedersen / NTB

Kritikk mot kronprinsessen etter Epstein-kontakten: – Må være bevisst på hvem man omgås

Dokumentene som er offentliggjort viser at kronprinsesse Mette-Marit og Jeffrey Epstein kjente hverandre mye bedre enn først antatt, mener en kongehusekspert.

Av NTB | 31.01.2026 12:28:13

Kriminalitet og rettsvesen: Det er kongehusekspert Tove Taalesens vurdering.

– De nye dokumentene viser en helt annen korrespondanse mellom kronprinsessen og Epstein enn det som har vært kjent fra før. Jeg opplever kommunikasjonen som mer intim, og at de to kjente hverandre mye bedre enn først antatt, sier Taalesen til Nettavisen.

Hun sier at kronprinsesse Mette-Marit ikke er den eneste som har hatt kontakt med Epstein, men at denne kontakten virker mer personlig enn profesjonell.

– «Du kiler hjernen min» er en intim formulering som ikke hører hjemme i en kronprinsesses korrespondanse med eksterne maktpersoner, punktum, sier Taalesen til avisen.

Han mener at det at det ikke hadde vært spesielt vanskelig for henne å sjekke Epsteins bakgrunn bedre.

– Om hun ikke gjorde det selv, burde hoffet ha sørget for å gjøre det klart for henne at hun ikke burde omgås med og definitivt ikke bo hos en som var dømt for barneprostitusjon, avslutter Isaksen.

Han mener at denne korrespondansen åpner for spørsmål, og at det fortsatt er vanskelig å vite hvordan forholdet mellom de to har vært.

– Det er en type uryddighet som jeg føler går igjen rundt alle som har vært involvert med Epstein, eller vært i kontakt med ham, sier han.

– Jeg kan jo ikke si noe om hvordan hoffet har tenkt eller gått gjennom rutinene når det gjelder dette komplekset. Det fremstår som om det er en type overklassekultur som vi ikke helt får fatt i, sier han til TV 2.

Kommentaren er gitt etter at det fredag ble kjent at kronprinsesse Mette-Marit er nevnt flere hundre ganger i de nye dokumentene som er sluppet i forbindelse med Epstein-etterforskningen.

– Det beklager jeg på det sterkeste, og dette er et ansvar jeg må ta. Jeg utviste dårlig dømmekraft og angrer på at jeg overhodet hadde kontakt med Epstein. Det er rett og slett flaut. Jeg ønsker å uttrykke min dype sympati og solidaritet med ofrene for overgrepene som Jeffrey Epstein begikk, sier hun videre.

– Jeg er enig med Kronprinsessen i at hun har vist dårlig dømmekraft når hun fram til 2014 har pleid omgang med en mann som ble dømt for barneprostitusjon i 2008. Som medlem av kongehuset må man være bevisst på hvem man omgås, og medlemmer av kongehuset skal selvfølgelig ikke omgås med pedofile, sier kongehusekspert Trond Norén Isaksen til NTB.

– I første omgang ser det ikke bra ut, når man er nevnt såpass mange ganger i dette sakskomplekset, sier TV 2s kongehusekspert Ole-Jørgen Schulsrud-Hansen til kanalen.

– Jeffrey Epstein står selv ansvarlig for sine handlinger. Jeg må ta ansvar for at jeg ikke sjekket Epsteins bakgrunn bedre, og at jeg ikke raskt nok forsto hva slags menneske han var, sier kronprinsesse Mette-Marit i en kommentar natt til lørdag.

(©NTB)

Flere nyheter: