LIVESENTER
Menu
Alexander Kristoff er ferdig som proffsyklist. Foto: Rune Stoltz Bertinussen / NTB

Kristoffs sykkelkarriere over – måtte bryte ritt i Malaysia etter krasj

Alexander Kristoff (38) er ferdig som proffsyklist. Etter en stygg velt måtte han natt til lørdag bryte etapperittet Tour de Langkawi i Malaysia.

Av NTB | 04.10.2025 09:33:20

Sport: Kristoff gikk hardt i asfalten og pådro seg skrubbsår på den sjuende etappen fra Melaka til Medini. Rogalendingen fikk blant annet flere blødende sår inne i håndflatene.

Det gjorde det umulig å fortsette rittet for superveteranen. Etter planen skulle Kristoff avsluttet en av norgeshistoriens største sykkelkarrierer med den åttende etappen søndag, men slik gikk det altså ikke.

– Hånden er ganske blodig og full av hull. Armen er også ille. Det ble umulig å holde hendene på styret, sier Kristoff i en uttalelse på Instagram-kontoen til Uno-X.

– Dermed er det over. Det var ikke på denne måten jeg ville ende dette rittet eller karrieren, men sykling er en brutal sport. Ting endrer seg veldig fort, legger han til.

– Jeg mistet taket på styret i 50-60 km/t da jeg skulle kaste en gel etter på ha spist den. Jeg skulle flytte hånden bak i lommen og hadde ikke blikket framover, sier Kristoff.

Han traff et hull i veien og ble kastet over sykkelen. Dermed var rittet i Malaysia og karrieren ved veis ende.

– Jeg ønsker ikke å dvele så mye med dette. Livet går videre, smiler Kristoff.

38-åringen har for lengst varslet at profflivet er slutt etter inneværende sesong. Tour de Langkawi var således avslutningen.

Med til historien hører det også at Kristoff har vært plaget med sykdom i Malaysia de siste dagene. Han ønsket likevel å hjelpe Uno-X til viktige UCI-poeng i kampen for World Tour-plass neste sesong.

I Malaysia måtte han nøye seg med flere plasseringer helt i toppen, som best en annenplass.

Kristoff har en karriere bak seg få andre norske sykkelryttere er i nærheten av. 38-åringen har blant annet fire etapper i verdens mest prestisjetunge sykkelritt, Tour de France.

Han har også tatt bronse i OL, samt et VM-sølv fra mesterskapet i Bergen i 2017. Samme år ble han europamester.

De største rittseirene på verdenstouren tok han i Flandern rundt i 2015 og Milano-Sanremo i 2014.

Nå venter et hektisk liv som pappa hjemme i Stavanger. Nylig opplyste Kristoff og kona Maren at de venter sitt femte barn. Det blir gutt nummer fem.

Erlend Blikra ble nummer fire på lørdagens etappe i Tour de Langkawi.

Den ulykksalige krasjen var et faktum i en sone der rytterne kunne kaste søppel.

Rogalendingen har også hatt en drøm om å nå 100 proffseirer. Det klarte han ikke. Fasiten ble 98.

(©NTB)