Menu
– At Rødt nå vil legalisere cannabis er bekymringsfullt. Jeg frykter at dette vil normalisere rusbruk, sier KrF-leder Dag-Inge Ulstein. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

KrF og Ap tordner mot Rødt-forslag om legalisering av cannabis

Under helgens landsmøte i Rødt vedtok partiet at de er for legalisering av cannabis. KrF og Ap står på sin side fast på at narkotika skal forbli forbudt.

Av NTB | 01.03.2025 16:41:59

Kriminalitet og rettsvesen: I uttalelsen som Rødt har vedtatt skriver partiet at de ønsker å regulere omsetningen av cannabis innenfor et system likt Vinmonopolet, ifølge TV 2.

Partiet mener at uregulert salg fremdeles skal være ulovlig.

KrF-leder Dag-Inge Ulstein reagerer sterkt på at Rødt går inn for legalisering – noe han mener kan bidra til å senke terskelen for narkotikabruk.

– Det er langt på overtid å lytte til ungdommen, helsepersonell og politiet. Ungdom ber om en holdningsendring rundt normaliseringen av narkotikabruk. Rødts vedtak om å legalisere cannabis er det motsatte, skriver Ulstein til NTB.

I en tid der tallene viser at rusbruken øker, mener han at vi heller må styrke forebygging og behandling av problemer knyttet til rus.

Ulstein får støtte av Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) i at legalisering er et feil signal å sende til ungdommen.

– Ungdommer som går på fest skal fortsatt vite at bruk av kokain, cannabis og andre ulovlige rusmidler kan være straffbart og helseskadelig. Folk skal slippe å møte hasjrøyk på gata, sier ministeren.

Før påske kommer regjeringen med andre del av rusreformen. Aas-Hansen mener samfunnet må sørge for at personer som er avhengig av ulovlige rusmidler får hjelp fremfor straff. Likevel er ministeren tydelig:

– Narkotika er, og skal være, forbudt i Norge.

(©NTB)

Flere nyheter: