reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Daværende prins Andrew, med ordner og titler han nå er fratatt, flankert av døtrene Eugenie og Beatrice under bryllupet til prins William og Kate Middelton i 2011. Foto: Gero Breloer / AP / NTB

Kongehuseksperter ikke overrasket over pågripelsen av eksprins Andrew

Både Tor Bomann-Larsen og Ole Jørgen Schulsrud-Hansen mener det nærmest var ventet at Andrew Mountbatten-Windsor ville bli siktet, etter alt som er skjedd.

Av NTB | 19.02.2026 12:38:29

Kriminalitet og rettsvesen: – Det er jo oppsiktsvekkende at et medlem av den britiske kongefamilien blir arrestert, anklaget for å ha misbrukt embetet som han har hatt som handelsrepresentant for Storbritannia. Men det kommer nesten mer som et ledd i å diskreditere Andrew, sier TV 2s kongehusekspert Ole Jørgen Schulsrud-Hansen til NTB.

Kongebokforfatter og ekspert Tor Bomann-Larsen er heller ikke overrasket.

– Ingen er vel overrasket over noe når det gjelder tidligere prins Andrew lenger. Det toget er gått for ganske mange år siden.

– Det er klart at det har skjedd mye rart i kongehusenes randsoner, men når han ble støtt ut av kongehuset, så lå det jo alltid alvorlige ting til grunn. Slik sett er de videre skrittene kanskje ikke er så overraskende, sier Bomann-Larsen.

– Han har blitt fratatt prinsetittel, hertugtittel, alle disse andre titlene som har ligget til hans rolle. Han har blitt fratatt Hosebåndsordenen, den høyeste ridderordenen i Storbritannia, sier han.

– Det er vel kanskje på tide at Andrew blir fratatt Storkorset av St. Olavs Orden, legger Schulsrud-Hansen til, og fortsetter:

– Det har også vært masse som har kommet fram og som har blitt sagt, i denne perioden.

Han nevner boka «Entitled: The Rise and Fall of the House of York», som avslørte mye rundt Andrews handlinger, blant annet som handelsrepresentant.

– Så pågripelsen er oppsiktsvekkende, men jeg vet ikke om det er så veldig overraskende.

Med tanke på det britiske monarkiets omdømme, mener Schulsrud-Hansen de nærmest har sikret seg ved å ta fra ham alle titler og privilegier.

– Jeg tenker som så at det var vel kanskje lurt at den utstøtingen kom da den kom i fjor. På den annen side det har jo tatt veldig lang tid før han ble utstøtt, sier han.

Schulsrud-Hansen lister opp den gradvise gangen i saken.

Ingen av de to kommer på noen opplagte paralleller til saken, og med forbehold om at de ikke kjenner til det britiske systemet, mener de begge at det ikke er noe som står i veien for at Andrew kan bli tiltalt og stilt for retten.

(©NTB)

Flere nyheter:

Live
Neste
Spilles
Forrige