Klæbo om grønt lys for russiske utøvere: – Får ikke gjort noe med det
Johannes Høsflot Klæbo nekter å bruke særlig mye energi på at russiske og belarusiske skiløpere igjen kan bli hans konkurrenter i skisporet denne sesongen.
Sport: Klæbo og konkurrentene forbereder seg til helgens verdenscuprenn i VM-løypene i Granåsen. Torsdag møtte de pressen i forbindelse med trening i trønderhovedstaden.
Der ble det som ventet spørsmål om denne ukens store nyhet i internasjonal skisport.
– Det er noe vi bare må forholde oss til. Det er ikke så mye mer å si om det. Det er sånn som det er. Det er ikke jeg som tar avgjørelsen, sa en svært nøktern Klæbo.
– Jeg bruker ikke tid på noe jeg ikke får gjort noe med, og slik er det, la han til.
– Jeg kommer ikke til å boikotte, sa Klæbo torsdag.
Landslagsløperne er samtidig delte i meningen om at russiske og belarusiske skiløpere kan bli å se i skisporet denne sesongen. Jan Thomas Jenssen er blant dem som ikke vil ha problemer med å få konkurranse fra russiske skiløpere igjen.
– Kravene til FIS er tydelige. Og om de oppfyller disse, har utøverne tatt såpass avstand fra det som foregår. Da konkurrerer jeg gjerne mot dem, sier han til Adresseavisen.
– Det blir spesielt. Jeg har ikke noe mot dem personlig, men det er jækla dumt å åpne opp før det har skjedd noe med situasjonen, sier han.
Skiledelsen i Norge har hele tiden, akkurat som Valnes, henvist til at ingenting er endret med hensyn til krigføringen i Ukraina.
På spørsmål om han er skuffet over situasjonen som nå har oppstått, svarer Valnes:
– Ja, jeg er jo det.
Det internasjonale ski- og snøbrettforbundet (FIS) besluttet tidligere i oktober å opprettholde utestengelsen av russere og belarusere. Vedtaket ble anket til Idrettens voldgiftsrett (CAS).
Tidligere denne uken satte CAS FIS-vedtaket til side.
* Ingen frivillig forbindelse med det russiske eller belarusiske militæret eller med noen annen nasjonal sikkerhetsorganisasjon.
* Ingen kommunikasjon knyttet til Russland eller Belarus.
* Ingen støtte til krigen i Ukraina.
FIS opplyste tirsdag at det er nedsatt et panel som skal vurdere søknadene som kommer og om de respektive utøverne kvalifiserer til å bli godkjent som nøytrale.
Det er prosessen med disse godkjennelsene det råder usikkerhet rundt hvor lang tid vil ta. Det synes lite trolig at noen rekker å delta i Granåsen.
Langrennsstjernen har tidligere uttalt at han ikke ønsket å konkurrere mot russere mens krigen i Ukraina pågår. Tidligere i år mer enn antydet den svenske langrennsstjernen Linn Svahn at boikott kunne være et aktuelt virkemiddel.
Lagkamerat Erik Valnes er ikke helt på samme linje.
Russere som ønsker å delta i FIS-konkurranser i tiden som kommer, må nå melde seg på epost til FIS. For å få status som nøytral må følgende tre vilkår oppfylles:
(©NTB)
