Kina og Kenya styrker sitt diplomatiske forhold
En turbulent verdenssituasjon har ført til at Kina og Kenya velger å styrke sitt diplomatiske forhold, opplyser presidentene av de to landene.
Politikk: Den kinesiske presidenten Xi Jinping sier han har blitt enig med Kenyas president William Ruto om at de to landene skal lede an for å styrke forholdet mellom Kina og afrikanske land.
De skal også jobbe for å styrke samarbeidet og samholdet i det globale sør.
Det globale sør er en betegnelse for land i verden som har hatt relativt lite nytte av den enorme framgangen i velstand og velferd som har skjedd i noen av verdens land de siste par hundre år.
Afrika er et viktig fokus i Kinas belte-vei-initiativ (BRI) som ble lansert i 2013, og som har som mål å utvide Kinas geopolitiske og økonomiske innflytelse gjennom utvikling av infrastruktur.
Kenya er blant dem som har nytt godt av prosjektet, og kenyanske myndigheter har tatt opp en rekke kinesiske lån for å finansiere infrastrukturprosjekter. Blant annet er Kina med å finansiere utviklingen av en moderne jernbanelinje fra havnen i Mombasa til sentrale deler av landet.
(©NTB)