Jordskjelvet i Afghanistan tok over 2200 liv
Dødstallet etter jordskjelvet i Afghanistan stiger stadig. Over 2200 mennesker er bekreftet omkommet, opplyser myndighetene. Redningsarbeidet pågår fortsatt.
Ulykker og naturkatastrofer: Det er nå fire dager siden et kraftig jordskjelv rammet den østlige delen av Afghanistan. Håpet om å finne overlevende svinner.
Den siste oversikten over døde er en kraftig oppjustering fra de over 1400 som var bekreftet døde onsdag.
I tillegg til at 2217 mennesker har mistet livet, er nesten 4000 skadet, opplyser en talsmann for regjeringen, Hamdullah Fitrat, på X.
De aller fleste befant seg i Kunar-provinsen, som grenser til Pakistan.
– Alt vi hadde ble ødelagt, sier Aalem Jan, som overlevde skjelvet.
Han og andre overlevende kan gå en svært vanskelig framtid i møte som følge av store globale bistandskutt. Det betyr at FN og hjelpeorganisasjoner har langt mindre mulighet til å levere mat, telt og medisiner enn før.
Jordskjelvet la en rekke landsbyer i grus da det rammet søndag med en styrke på 6. Siden er det kommet et kraftig etterskjelv med en styrke på 5,8.
Mange mennesker ble liggende under ruinene, og det møysommelige arbeidet med å grave dem fram, fortsatte torsdag.
Redningsarbeidet er vanskelig ettersom veier i områder er sperret av store steinblokker som løsnet da skjelvet inntraff.
Redd Barna har opplyst at et hjelpeteam måtte gå til fots i nesten 2 mil med medisinsk utstyr på ryggen for å nå fram til isolerte landsbyer.
(©NTB)