LIVESENTER
Menu
Stian Kristensen (t.v.) og Stian Trones Bråstein forsvarte den tiltalte i Tengs-rettssaken. Foto: Heiko Junge / NTB

Johny Vassbakk krever 20 millioner av staten etter Birgitte-saken

Johny Vassbakk (55) fra Karmøy, som i desember 2023 ble frifunnet for drapet på Birgitte Tengs, krever nå 20 millioner kroner i erstatning fra staten.

Av Egil M Solberg | 30.06.2025 00:16:19

Birgitte-saken: Kravet, som ble sendt til Statens sivilrettsforvaltning (SRF) høsten 2024, begrunnes med over to år i fengsel som uskyldig, samt konsekvensene av en omfattende og kritisert etterforskning og mediedekning, skriver Nettavisen.

Vassbakk har hele tiden nektet straffskyld. Hans forsvarere, Stian Kristensen og Stian Bråstein, argumenterer for at den urettmessige straffeforfølgningen har hatt en enorm innvirkning på hans liv, inkludert tapt inntekt, pensjon og store sosiale konsekvenser. Oppreisningserstatningen, som gjelder ikke-økonomiske tap, utgjør alene 15 millioner kroner.

Advokatene retter ifølge avisa krass kritikk mot både politiet og påtalemyndigheten for det de mener var en «bekreftelsesfelle» og manglende etterforskning mot andre kandidater. De kritiserer også mediene for å ha identifisert Vassbakk med fullt navn og bilde, samt bidratt til «svartmaling» av ham, noe som har ført til vedvarende stigma i lokalsamfunnet.

Politiet erkjenner overfor avisa at Vassbakk har krav på erstatning og oppreisning, men understreker at det er utfordrende å fastsette størrelsen da det ikke finnes sammenlignbar praksis. Saken er nå opp til Sivilrettsforvaltningen.

Flere nyheter: