Menu
Japans statsminister Shigeru Ishiba under et møte med Panamas president fredag. Foto: Eugene Hoshiko / AP / NTB

Japans statsminister sier han skal gå av

Japans statsminister Shigeru Ishiba har bestemt seg for å gå av. Det bekrefter han selv på en pressekonferanse.

Av NTB | 07.09.2025 11:21:50

Politikk: I juli tapte regjeringskoalisjonen med Ishibas parti LDP og småpartiet Komeito flertallet i det japanske overhuset i et katastrofevalg.

Siden har presset økt mot statsministeren, som allerede var upopulær på grunn av høy prisvekst.

Ifølge NHK, som første meldte om den varslede avgangen søndag morgen, har han bestemt seg for å gå av for å unngå splittelse innad i partiet. Det er ventet at LDP kommer til å avholde et ledervalg innen kort tid.

På pressekonferansen der han meldte sin avgang, sa han først at han går av som LDP-leder.

Ishiba har vært statsminister og leder for LDP i et knapt år. Japan har for vane å bytte statsminister ofte, og hans forgjenger Fumio Kishida satt relativt lenge etter landets målestokk med sine tre år.

Flere nyheter: