Jane Throndsen blir direktør for Fotografiska Oslo
Jane Throndsen forlater Schibsted og blir direktør for Fotografiska Oslo, samtidsmuseet for fotografi som skal etableres i Oslo.
Økonomi og næringsliv: Throndsen ble valgt blant 150 norske og internasjonale søkere, opplyser Møller Eiendom i en pressemelding.
– Jeg holdt på å besvime da jeg fikk jobben, sier Jane Throndsen til Kampanje.
Hun mener at hun har landet drømmejobben.
– Denne jobben er alt jeg drømmer om! Nå får jeg lov til å være med å skape noe nytt, bygge et helt nytt lag, jobbe kreativt og ikke minst – jobbe med fotokunst – som jeg elsker. Jeg kjenner på en helt enorm glede og energi til å ta fatt på jobben, sier hun.
Throndsen har jobbet i norsk mediebransje i en årrekke og har blant annet vært kultur- og magasinredaktør i Dagbladet, innehatt flere redaktørstillinger i VG, og bygget opp VG Helg.
Hun går fra stillingen som kommunikasjonsdirektør i Schibsted Media og tiltrer som direktør i Fotografiska 1. september.
– Vi er overbevist om at Jane Throndsen, i tett samarbeid med det norske fotomiljøet, vil kunne realisere Fotografiskas visjon: Å skape et kulturelt samlingspunkt og uforglemmelige publikumsopplevelser, sier Harald Møller, styreleder i Møller Eiendom.
Selskapet eier det gamle Deichmanske-bygget i Oslo, som skal huse Fotografiska.
Etter planen skulle fotomuseet åpne i 2027, men dette er nå utsatt til 2028.
– Det har tatt lenger tid å få på plass offentlige tillatelser som vi må ha, så det har tatt lengre tid å komme i gang med byggingen enn forutsatt, sier markedsdirektør Pål Bøe i Møller Eiendom til NTB.
Bygget på 14.000 kvadratmeter skal romme Fotografiska Oslo, flere restauranter, uteserveringer og møteplasser.
(©NTB)