Menu
Det har vært sterke reaksjoner i Italia over at USA sender Ice-betjenter til landet i forbindelse med OL. Bildet er fra utsiden av den amerikanske ambassaden i Roma. Foto: Andrew Medichini / AP / NTB

Italiensk minister toner ned Ice-sinne: – Fullstendig ubegrunnet

Italias innenriksminister er tydelig på at betjenter fra det omstridte amerikanske immigrasjonspolitiet Ice ikke vil ha noen operativ rolle under vinter-OL.

Av NTB | 04.02.2026 11:08:43

Sport: Matteo Piantedosi forklarte seg til parlamentet to dager før lekene åpner i Nord-Italia. Det har vært mange reaksjoner og utløst stor debatt etter at det ble kjent at Ice-betjenter ville være til stede under OL.

Ice opplyste tidlig at det «åpenbart» ikke er aktuelt å gjennomføre operasjoner knyttet til immigrasjon utenfor USAs grenser og at betjentene er tiltenkt en rolle rundt det som beskrives som amerikanske sikkerhetsoperasjoner.

Milanos ordfører Giuseppe Sala var blant dem som uansett ikke var begeistret for Ice-betjentenes tilstedeværelse under OL og sa at de «ikke er velkomne».

– Dette er en milits som dreper … Det er selvsagt at de ikke er velkomne i Milano, det er det ingen tvil om. Kan vi ikke bare si nei til (USAs president Donald) Trump for én gangs skyld, sa han i et intervju med radiostasjonen RTL 102.5.

Han forklarer videre at Ice-betjentene kun vil operere innenfor amerikanske diplomatiske oppdrag og vil ikke være operative eller ha utøvende myndighet i Italia.

Samtidig påpekte han at det er Ices avdeling Homeland Security Investigations (HSI) som skal operere under OL. De er atskilt fra avdelingen som gjennomfører USAs innvandringsinnstramming og som har utløst omfattende protester, særlig etter drapene på de amerikanske statsborgerne Alex Pretti og Renee Good.

Ifølge AFP etterforsker HSI globale trusler, inkludert ulovlig forflytning av mennesker, varer og våpen.

– Ice kan ikke og vil aldri kunne utføre operative politioppgaver på vårt nasjonale territorium, understreket han.

Italienske myndigheter forbereder en omfattende sikkerhetsoperasjon til OL, som blant annet vil tiltrekke seg ledere fra hele verden.

Rundt 6000 politifolk samt nærmere 2000 militært personell blir utplassert i området der lekene finner sted.

Innenriksminister Piantedosi uttalte til parlamentet onsdag at reaksjonene var «fullstendig ubegrunnet».

Piantedosi påpekte også at det er vanlig at land sender sikkerhetspersonell til OL, og at Italia selv sendte slike til Paris-lekene i 2024.

(©NTB)