Israelske statsråder nektes innreise til Nederland
Nederlands regjering kaller inn Israels ambassadør på teppet og forbyr samtidig innreise for to høyrenasjonalistiske statsråder.
Politikk: Ambassadøren innkalles som reaksjon på den «uutholdelige og uforsvarlige» situasjonen på Gazastripen, heter det i en uttalelse. Finansminister Bezalel Smotrich og sikkerhetsminister Itamar Ben-Gvir får ikke lenger entre Nederland, som anklager dem for å gjentatte ganger ha oppildnet til vold mot palestinerne og ta til orde for etnisk rensing i Gaza.
Flere andre land, blant dem Norge, har innført lignende sanksjoner mot statsrådene.
Ben-Gvir og Smotrich har blant annet tatt til orde for å videreføre nødhjelpsblokaden og fordrive palestinerne fra Gaza.
De har også tatt til orde for å annektere den okkuperte Vestbredden og kommet med en rekke andre trusler og nedsettende uttalelser om palestinere.
Israel har reagert kraftig på sanksjonene mot statsrådene.
Nederland sier de støtter EUs anbefaling om å begrense Israels tilgang til unionens program for forskningsfinansiering. Videre heter det at de vil lobbe for økonomiske sanksjoner om Israel ikke følger opp avtalen med EU om å øke tilførselen av nødhjelp.
(©NTB)