LIVESENTER
Menu
Israel-Premier Tech-laget var upopulært blant propalestinske demonstranter under Vuelta a España. Foto: Miguel Oses / AP / NTB

Israel-Premier Tech bøyer seg for kritikken og bytter navn

Sykkellaget Israel-Premier Tech har bestemt seg for å fjerne «Israel» fra navnet sitt etter flere kontroverser den siste tiden.

Av NTB | 06.10.2025 17:12:51

Sport: Det opplyser laget i en pressemelding på eget nettsted.

Det har stormet rundt det Tel Aviv-baserte laget de siste månedene på grunn av situasjonen på Gazastripen. I Vuelta a España var det nesten daglig protester mot Israel-Premier Tech fra propalestinske demonstranter.

I pressemeldingen kommer det fram at laget med navneendringen beveger seg bort fra sin israelske identitet.

– Med en standhaftig forpliktelse overfor våre ryttere, ansatte og verdifulle partnere, har vi besluttet å gi laget nytt navn som beveger seg bort fra den nåværende israelske identiteten. I sport må man ofte ofre noe for å få framgang, og dette steget er avgjørende for å sikre lagets framtid, heter det.

Det opplyses også at lageier Sylvan Adams vil trekke seg tilbake fra sin daglige rolle i laget og i stedet fokusere på arbeidet som president for World Jewish Congress.

Det kom krav fra flere hold om at laget måtte bytte navn etter kaoset i Vueltaen. I forrige uke ble Israel-laget også utestengt fra sykkelrittet Giro dell’Emilia i Italia av sikkerhetsårsaker.

Også storsponsoren Premier Tech har ønsket at Israel-navnet fjernes. Laget opplyser at det nye navnet vil bli avslørt snart.

(©NTB)

Flere nyheter: