LIVESENTER
Menu
En iransk kvinne uten hijab gjør seierstegnet i Teheran sentrum i juni i fjor. Arkivfoto: Vahid Salemi / AP / NTB

Irans rettsvesen vil ha slutt på at kvinner dropper hijaben

Mange iranske kvinner har de siste årene begynt å droppe hijaben. Nå krever landets rettsvesen kraftigere lut mot det de kaller «sosiale avvik».

Av NTB | 15.11.2025 11:48:57

Sosiale forhold: I store byer, spesielt i Teheran, dropper mange kvinner det obligatoriske hodeplagget. De kler seg også gjerne i jeans og sneakers, noe som er blitt en kilde til irritasjon i de mest konservative delene av Irans sjiamuslimske regime.

Sjefen for det iranske rettsvesenet, Gholamhossein Mohseni Ejei, er spesielt misfornøyd med at mange kvinner unnlater å følge påbudet om å dekke håret med hijab.

– Fiendens forsøk vises blant annet i spørsmålet om nakenhet og ved at man ikke bærer hijab, sier han til avisen Etemad fredag.

Begrepet «nakenhet» viser vanligvis til å kle seg usømmelig etter prestestyrets standard.

Men iranske myndigheter synes å være splittet i spørsmålet.

Regjeringen hans nektet i fjor å iverksette en lov som ville ført til en dramatisk skjerpelse av boten som kvinner må betale for ikke å dekke til håret.

De siste månedene har myndighetene stengt flere kafeer og restauranter fordi de ikke har håndhevet hijab-reglene, eller fordi de har servert alkohol, noe som er forbudt i Iran.

Han hevder også at utviklingen er knyttet til bevegelser som står i ledtog med utlandet.

For få uker siden sa en talskvinne for regjeringen at de ikke kan tvinge den enkelte kvinne til å bære hijab. Noe av det samme har landets relativt moderate president Masoud Pezeshkian sagt. Men uttalelsen førte raskt til kritikk fra mer konservative kretser.

(©NTB)

Flere nyheter: