reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Kulden i januar førte til en kraftig økning i strømprisene på landsbasis. Det førte til stor sparegevinst for de med norgespris – i hele landet, skriver Fornybar Norge Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

I januar var norgespris for første gang lønnsomt over hele landet

I Sør- og Midt-Norge sparte de med norgespris over 1000 kroner med et gjennomsnittlig strømforbruk i januar.

Av NTB | 13.02.2026 14:19:01

Økonomi og næringsliv: Kulden i januar førte til et kraftig økt strømforbruk i hele landet. Det ga rekordhøy sparegevinst for kunder med norgespris, skriver Fornybar Norge i en pressemelding.

– Strømforbruket økte i gjennomsnitt med 13–20 prosent i alle prisområdene fra nord til sør, sammenlignet med januar i fjor. Det påvirker naturligvis strømregningen, uansett om du har norgespris eller ikke, sier Bård Vegar Solhjell, leder i Fornybar Norge.

Spotprisene økte også kraftig sammenlignet med januar i fjor. I Nord-Norge var snittprisen 83 øre per kilowattime; på Østlandet var den 127 øre per kilowattime.

De med norgespris sparte i Sør- og Midt-Norge over 1000 kroner med et gjennomsnittlig strømforbruk – I Nord-Norge sparte de nærmere 500 kroner.

(©NTB)

Flere nyheter: