Hundretusener demonstrerer i Tel Aviv – krever slutt på krigen i Gaza
Hundretusenvis av israelere deltok søndag i landsomfattende protester mot krigen i Gaza og krevde en avtale som får de gjenværende gislene hjem.
Politikk: Flere steder i Israel blokkerte demonstranter veier og gater, og søndag kveld kulminerte protestene i en massemønstring i Israels største by Tel Aviv. Der deltok nærmere en halv million mennesker, ifølge arrangørene.
Demonstranter samlet seg tidligere søndag også utenfor hjemmene til flere av statsrådene i den israelske regjeringen.
I løpet av dagen skal opptil 2,5 millioner mennesker ifølge arrangørene ha deltatt i protestene, skriver Haaretz, men dette tallet er ikke bekreftet av politiet.
Pårørende av gisler leder an i protestbevegelsen og krever at statsminister Benjamin Netanyahu inngår en avtale med Hamas om fangeutveksling, henter hjem de gjenværende gislene fra Gaza og avslutter krigen.
– Israels folk våkner i dag til en pervers og skadelig kampanje som hjelper Hamas og prøver å få staten Israel til å overgi seg til sine fiender og sette sin sikkerhet og fremtid i fare, skrev han på X.
Også Netanyahu kritiserte demonstrantene.
– De som i dag krever en slutt på krigen uten at Hamas er beseiret, styrker ikke bare Hamas’ posisjon og forsinker løslatelsen av gislene, men sørger også for at grusomhetene fra 7. oktober vil gjenta seg, sa han på et regjeringsmøte.
Zangauker har lenge vært en ledende skikkelse i den israelske protestbevegelsen og langet søndag kveld nok en gang ut mot Netanyahu-regjeringen.
– Den israelske regjeringen har aldri gjort noe seriøst forsøk på å få gislene frigitt gjennom en avtale. De har forvandlet en rettferdig krig til en meningsløs krig, sa hun i en tale.
Israels finansminister, den ytterliggående høyrenasjonalisten Bezalel Smotrich, anklaget søndag demonstrantene for å løpe Hamas’ ærend.
– Vi krever en omfattende og gjennomførbar avtale og en slutt på krigen. Vi krever det som rettmessig er vårt – barna våre, sa Einav Zangauker, mor til et av gislene som fortsatt befinner seg i Gaza.
(©NTB)