Høyresiden i Bolivia håper på seier for første gang på 20 år
Valglokalene har stengt i Bolivia der høyresiden for første gang på flere tiår ligger an til seier i president- og kongressvalget.
Politikk: Bolivia sliter med store økonomiske problemer og høy inflasjon, og det regjerende sosialistpartiet MAS har den siste tiden slitt på meningsmålingene.
Tidligere president Evo Morales (69) fikk forbud mot å delta i valget. Bolivias høyesterett besluttet i fjor at det kun er mulig å sitte i to perioder som president.
Morales svarte med å oppfordre sine tilhengere til å boikotte valget. Hvor mange av landets 7,9 millioner stemmeberettigede som fulgte oppfordringen, er ennå ikke klart.
Ifølge Bolivias statlige valgkommisjon var det jevnt oppmøte ved valglokalene, og ifølge internasjonale valgobservatører gikk det hele rolig for seg.
I 2005 ble Morales Bolivias første president med urfolksbakgrunn. Helt siden den gang har MAS hatt makten i landet, men nåværende president Luis Arce stilte ikke til gjenvalg.
Ifølge meningsmålingene tyder mye på at MAS-epoken med søndagens valg er over.
Forretningsmannen og sentrum-høyre-kandidaten Samuel Doria Medina og den høyreorienterte ekspresidenten Jorge «Tuto» Quiroga ligger best an i kampen om å bli landets neste president.
Ingen av dem sikret seg trolig mer enn 30 prosent oppslutning, skal man tro meningsmålingene før valget.
For å vinne i første runde trengs minst 40 prosent, samt et forsprang på minst 10 prosent til andre kandidater.
Dersom ingen oppnår dette skal det holdes en ny valgomgang 19. oktober der de to som fikk flest stemmer, møtes til omkamp.
(©NTB)