Menu
Donald Trump har satt inn nasjonalgarden for å gjøre politiarbeid i blant annet Washington (bildet) og Los Angeles, men tirsdag sa høyesterett nei til planene om å gjøre det samme i Chicago. Illustrasjonsfoto: J. Scott Applewhite / AP / NTB

Høyesterett stanser bruk av nasjonalgarden i Chicago

USAs øverste domstol har satt foten ned for president Donald Trumps planer om å sette inn nasjonalgarden i Chicago.

Av NTB | 23.12.2025 23:31:37

Politikk: Tirsdagens kjennelse opprettholder en beslutning i en lavere domstol som midlertidig stanset den planlagte utplasseringen av soldater i storbyen i Midtvesten.

– På dette tidlige stadiet har ikke regjeringen klart å peke på en rettskilde som hjemler bruken av militæret til å håndheve loven i delstaten Illinois, heter det i vedtaket fra høyesterett.

Flertallet av USAs ni høyesterettsdommere er konservative, men det var bare et mindretall på tre – Samuel Alito, Clarence Thomas og Neil Gorsuch – som tok dissens da bruken av nasjonalgarden ble blokkert

Trump har tidligere i år sendt nasjonalgarden inn i tre demokrat-styrte byer – Los Angeles, Washington og Memphis – men forsøkene på å gjøre det samme i Chicago og Portland har støtt på hindringer i rettsvesenet.

(©NTB)

Flere nyheter: