Henriette Steenstrup om hvorfor hun forlater «Pørni»
– Det er bedre å velge å forlate festen enn å bli bedt om å gå, sier Henriette Steenstrup om hvorfor hun snart avslutter Pørni-eventyret.
Økonomi og næringsliv: For den femte sesongen, som starter 15. mai, blir også den siste etter at Pørni-eventyret startet på Viaplay i mai 2021. Den har også byttet hjem:
– Det blir spennende nå når hele verden kan se «Pørni» på Netflix. Jeg håper den blir godt mottatt i Kambodsja, det er spennende å se om noen finner den der borte! ler Henriette Steenstrup – om at den siste sesongen av hennes førstefødte seriehjertebarn nå har global premiere på strømmetjenesten.
– Jeg skrev sesong fire og fem med tanke på at dette ble det siste. Det kommer en kanonavslutning jeg gleder meg til å vise fram. Det er riktig å forlate Middelthon-familien der de bør forlates, sier Steenstrup til NTB.
– Det kan bare gå nedover herfra, så det er litt trist. Men det er bedre å velge å forlate festen enn å bli bedt om å gå.
«Pørni» har gitt 50-åringen en nokså uventet parallellkarriere som manusforfatter.
– Jeg har fått mer selvtillit på å skrive manus, sier hun og forklarer hvordan det er svært forskjellig fra å være skuespiller, som er det hun tross alt betrakter seg som fremdeles.
– Det er veldig sosialt å være skuespiller og innesluttet å skrive. Men jeg fant fort ut at jeg likte det stille og innesluttede, det er litt herlig.
– Jeg skriver på en sykehusserie! Jeg trodde jeg skulle være fus, sier hun med et skjevt smil om den slags brustne drømmer. For i mars meldte NRK at de hadde en 112 millioners sykehusserie på gang, og sist uke meldte Netflix seg med sitt første nordiske legedrama, lagt til en norsk legevakt.
– Folk får ofte de samme ideene samtidig, jeg tror det er tilfeldigheter, sier Henriette Steenstrup – som selv har «Triage» på gang, som ifølge omtalen i Variety er «komedie blandes med hjertevarmende drama og uten å skygge unna alvorlige temaer» og foregår på en legevakt, den også.
Og på promorunden for siste runde med «Pørni» støtte Steenstrup på finansminister Jens Stoltenberg i et TV-studio. Han erklærte seg som «en av Pørnis største fans» da han delte bildet i sine sosiale medier.
– TV er ikke akkurat kirurgi eller politikk, men det er gøy å se at jeg fikk gjort det jeg ønsket: Å løfte ansatte i offentlig sektor og kommunalt arbeid, som gjerne er usynlige og får kjeft om de synes, og vise at et vanlig hverdagsheltliv kan være spennende og viktig, sier Henriette Steenstrup.
Og forteller tilsynelatende stolt om det som er kalt «Pørni-effekten» av utdanningsministeren – nemlig at flere har søkt barnevernspedagogstudiet i kjølvannet av hennes serie.
Også i høstaktuelle «Nepobaby» finnes det «litt mer» i skildringen av nok en familie – nærmere bestemt en søkkrik shippingfamilie som brått oppdager at det finnes en ukjent arving som uventet tas med i testamentet når rederfaren ligger på det siste.
– Selv om det er sett fra en litt lettere side, handler det også om hva penger gjør med vår identitet, familie og relasjoner, sier Henriette Steenstrup – som tok med seg TV-datteren fra «Pørni» og forfremmet henne til å bli lillesøster og seriens hovedrolleinnehaver.
Det er Vivild Falk Berg (27) godt fornøyd med. Hun sier hun har lært mye på den reisen som fem sesonger med «Pørni» har vært.
– Hun er kanskje en klassisk, litt selvopptatt og bortskjemt tenåring i starten. Men hun modnes og finner seg selv underveis. Tross rare meninger og innfall iblant, er hun likevel egentlig trygg i seg selv. Det er en varme og noe fint i Hanna som foreldre og jenter kan kjenne seg igjen i. Man kan bli litt rørt av henne, og det trodde jeg ikke selv i starten – men jeg skjønte det etter hvert: At folk ikke bare så det selvopptatte. Jeg tror 40 år gamle Hanna vil bli ganske lik Pørni!
Vivild Falk Berg kaller det en god rolle å spille.
– Jeg fikk mye kunstnerisk frihet til å ta fatt i Hanna på min måte. Jeg er jo nærmere henne i alder, og Henriette ga meg den friheten.
– Vi avsluttet den aller siste innspillingen i september 2023, så det er jo en god stund siden. Jeg er spent på å se den selv nå!
Det er Steenstrup selv som valgte å sette punktum for serien, forteller hun og legger til med sedvanlig glimt:
Hun har også troen på at hun vil «få et møte» om hun har en ny idé til en serie. Det later til at det iallfall er blitt minst to møter: For underveis til høsten er TV 2-serien «Nepobaby», som Steenstrup har skrevet sammen med Silje Seljeseth («Unge lovende») og på ny spiller en sentral rolle i. Og ikke nok med det:
Maken til «Pørni» finnes det imidlertid ikke. I forrige uke mottok Steenstrup LOs kulturpris for 2025, for å ha «bidratt til å løfte en viktig samtale om betydningen av velferdsstatens tjenester, og ikke minst de menneskene vi kan takke for disse» – som LO-sekretær Julie Lødrup begrunnet det med.
Men Steenstrups hovedanliggende har likevel vært å skildre en underholdende familie, som seerne kan irritere seg over – og glede seg med.
– Det har vært lærerikt og gitt meg erfaring med hvordan det er å jobbe på et filmsett. Henriette er vanvittig dyktig, og et varmt og hyggelig menneske, sier hun om Steenstrup – og skryter av hvordan hennes rollekarakter Hanna er utformet.
Nå gleder Vivild Falk Berg (27) seg til å se sesong fem selv når den har premiere torsdag.
(©NTB)