Heggen ble juniorverdensmester i langrenn etter råsterk avslutning
Stortalentet Lars Heggen kvittet seg med konkurrentene i avslutningen og tok gullet på 20-kilometeren under junior-VM i langrenn i italienske Schilpario onsdag.
Sport: Heggen var på den klassiske fellesstarten del av en tetgruppe som helt inn i de siste kilometerne besto av fem løpere. I den siste tøffe stigningen hadde hadelendingen et ekstra gir sammenlignet med rivalene.
Filip Skari, sønn av tidligere OL- og verdensmester Bente Skari, var blant dem som måtte slippe verdensmesteren da seierskampen ble avgjort.
I mål slo Heggen sølvvinner Gabriele Matli med ni sekunder. Leopold Strand sørget for at det ble to norske medaljer. Bronsevinneren representerer Oslo-klubben Njård.
Mandag innledet han årets mesterskap med sølv i nettopp sprint. Da vant Filip Skari.
Skari viste seg også fram i senior-NM på Gåsbu tidligere i vinter. Da tok han bronse på sprinten i fri teknikk bak Even Northug og Sindre Bjørnestad Skar.
På onsdagens 20 kilometer måtte Nittedal-løperen nøye seg med femteplass etter å ha fått det tungt mot slutten.
I mål var seiersmarginen hele 28,2 sekunder. Engesæter Sørbye berget sølvmedaljen til tross for at en brukket stav på slutten skapte store problemer for henne.
Norge innledet mesterskapet på juniorsiden med sprintgull både for menn og kvinner. Malin Hoelsveen vant kvinnenes sprint, mens Filip Skari altså gikk til topps for menn.
De norske løperne la beslag på fem av de seks medaljene på åpningsdagen.
Det er andre gang at Heggen blir juniorverdensmester. I VM i Planica for ett år siden gikk han til topps på sprinten.
Milla Grosberghaugen Andreassen tok gullet på 20-kilometeren for kvinner onsdag. Med under to kilometer igjen til mål satte hun inn nådestøtet mot lagvenninnen Hanna Engesæter Sørbye.
(©NTB)