Hedegart sjokkerte langrennseliten på Beitostølen: – Helt vilt
Einar Hedegart viste kanonform da han overrasket stort og satte en uslåelig tid på ti kilometer i fri teknikk i sesongåpningen på Beitostølen.
Sport: – Det er helt vilt det han driver med her, sa Fredrik Aukland på NRKs sending.
– Han mener alvor. Han vil til OL og det som er, sa Jann Post.
24-åringen var 13,2 sekunder raskere enn annenmann Andreas Fjorden Ree i mål. Tredjemann Iver Tildheim Andersen var hele 36,4 sekunder bak. Simen Hegstad Krüger var 0,3 sekunder bak pallen.
Hedegart har så langt i karrieren satset på skiskyting, men kunngjorde tidligere i måneden at han heller skal satse på langrenn fremover. Det mener han gir større muligheter for å ta seg til OL.
– Et halvt år med dedikert trening ga gode svar. Jeg tror jeg leverte på mitt beste i dag. Jeg snakket med dama på telefonen i går og sa «jeg tror jeg kan vinne i morgen, men jeg har lyst til å vinne med større margin enn Klæbo», sa han til NRK etter løpet.
I mars var han kun slått av Harald Østberg Amundsen på 10-kilometeren i Holmenkollen. Få uker senere ble han norgesmester på fellesstarten i skiskyting.
Sesongens store mål er OL i Italia. Det kjempes en hard kamp om å komme med i laget som skal kjempe om medaljene der.
– Det kommer en helg neste helg også. Jeg gikk litt kjelleren i går, og kroppen var litt stiv og støl i dag. Jeg blir eldre jeg, og det skal bli fint å være benkesliter i morgen, sa han til NTB lørdag.
– Det er en prestasjon jeg ikke tror vi har sett maken til, mente Pål Golberg.
Johannes Høsflot Klæbo valgte å stå over søndagens renn. Fredag og lørdag gikk han til topps på både klassisksprint og 10 kilometeren i samme stil.
(©NTB)
