Hedegart avslører ukjent OL-tvist: – Jeg har slitt litt med kroppen
Den doble OL-vinneren Einar Hedegart (25) kunne fortelle om kroppslige utfordringer under mesterskapsdagene i Italia etter gullet på lagsprinten.
Sport: Til tross for at han reiser hjem med gull både på stafett og lagsprint samt bronse på 10 kilometer fri teknikk, er Hedegart klar på at egentlig ikke har truffet maksimalt med formen under OL-oppholdet i Nord-Italia.
– Nei. Det vil jeg ikke si. Jeg har rett og slett slitt litt med kroppen. Jeg har gått litt under pari i OL sammenlignet med alle andre løp jeg har gått i år, men det er vanskelig det med OL, og man prøver å finne den ultimate formen, sier han.
Hedegart røper at han har hatt noen kroppslige problemer han ikke har kunne forutse.
– Det å få muligheten til å få gå både stafett og lagsprint når kroppen ikke er helt i hundre, det gir meg mye selvtillit for årene som kommer. Nå som det har vært litt under pari, er det fortsatt godt nok til sitte igjen med tre av tre medaljer. Det gir en god følelse og mye motivasjon for årene som kommer.
– Det har bare vært litt mat og litt sånn.
– Er det noe du kunne ha unngått?
– Nei, det er ikke så lett. Dette er problemer jeg ikke har hatt før og ting man lærer av. Det var litt uheldig at det kom nå. Jeg vet ikke helt hva det har vært. Det er en evaluering jeg må ta med legen etterpå. Det er litt det at jeg ikke har tålt maten så godt.
– Ja, noen dager har jeg sittet på do. Jeg har vært litt dårlig i magen. Det er sånne ting jeg må være mer observant på i årene som kommer. Vi har jobbet litt med det de siste dagene.
Hedegart har ikke helt klart for seg hva han skal være med på framover, ut over at det helt sikkert blir femmil i Holmenkollen.
– Da håper jeg Oslo-folkene møter opp og heier slik de pleier, sier han.
– Hva slags kroppslige problemer snakker vi om?
– Du har sittet en del på do?
(©NTB)