Gävlebocken har veltet – uværet herjer i Sverige og Finland
Over halve Sverige rammes av stormen Johannes lørdag, og i Finland blåste fly av rullebanen. Nå har også et svensk juleikon veltet.
Ulykker og naturkatastrofer: En rekke svenske medier, deriblant SVT, har lagt ut et bilde av at julebukken i Gävle bukker under for stormen. Gävlebocken er ellers mest kjent for at den ofte blir brent ned en gang før jul, en skjebne den har unnsluppet i år.
En person døde av skadene etter å ha blitt klemt fast under et tre utenfor byen Sandviken like ved. Over 40.000 husstander har mistet strømmen.
Sveriges meteorologiske institutt SMHI advarer om kraftige vindkast med tidvis stormbyger for store deler av Norrland, nordre Dalarna og nordøstre Svealand. Uværet har fått navnet Johannes, og det ventes å forårsake store trafikkforstyrrelser.
Allerede i forkant av uværet stengte trafikkvesenet i Sverige togtrafikken mellom Bräcke og Storlien i en periode hvor mange juleferierende hadde tenkt å stå på ski i Jämtlandsfjellene. Trafikkvesenet oppfordrer folk til ikke å dra ut på veiene med mindre det er helt nødvendig.
Også i Finland, der stormen har fått navnet Hannes, merkes den kraftige vinden. Her er også flere tusen husstander uten strøm. På flyplassen ved nordlysdestinasjonen Kittila blåste to passasjerfly av rullebanen. Ett av flyene hadde anslagsvis 150 passasjerer om bord. Ingen ble skadet i ulykken.
(©NTB)








