Fullsatt rettssal i Stockholm – 18 tiltalt for drap på to 14-åringer
Tirsdag startet rettssaken etter at to 14-åringer ble funnet drept i Stockholm sommeren 2023. Salen er fylt til randen, og flesteparten av de 18 tiltalte er på plass.
Kriminalitet og rettsvesen: Den omfattende tiltalen omfatter blant annet drap, oppfordring til drap, medvirkning til drap, bortføring og grov likskjending. Saken omfatter også planlegging av drap på andre personer.
Saken kobles til det kriminelle Foxtrot-nettverket.
De fleste av de 18 tiltalte er til stede i rettssalen sammen med sine forsvarere, mens de andre deltar digitalt. I tillegg er tre personer som alle var under den kriminelle lavalderen på 15 år da drapene skjedde, til stede i rettssalen. De kan ikke straffes, men aktor har lagt ned såkalt bevisførselssak for å avgjøre om de er skyldige.
Ofrene, Mohamed og Layth, ble funnet drept med rundt en måneds mellomrom sommeren 2023, i skogområder i Nynäshamn og Upplands-Bro.
Etterforskerne mener at Mohamed ble drept ved midnatt mellom 25. og 26. juli, mens Layth antas å ha blitt drept nesten to døgn senere, på kvelden 27. juli. De mener også at de to guttene ble holdt fanget i flere timer før de ble drept.
Guttene var hjemmehørende i Nyköping. Den ene bodde på en barnevernsinstitusjon og den andre i fosterhjem. Begge ble utsatt for kraftig vold og torturlignende behandling, ifølge påtalemyndigheten.
Det er satt av 37 dager til å behandle saken.
Hensikten med å holde guttene fanget, skal ha vært å «avhøre» dem om to pistoler som hadde forsvunnet fra Foxtrot-nettverket, og som de ble anklaget for å ha mistet. Guttene skal før dette ha blitt involvert i nettverkets drapsplaner. Begge guttene skal siden ha blitt tatt med ut og drept i skogholtene der de ble funnet.
(©NTB)