Fredsprisutdelingen er i gang – uten Machado til stede
Den høytidelige utdelingen av Nobels fredspris startet i Oslo rådhus onsdag uten prisvinner Maria Corina Machado på plass.
Kuriosa og kjendiser: Det er Machados datter Ana Corina Sosa som tar imot fredsprisen på vegne av sin mor.
Blant tilhørerne i et fullsatt Oslo rådhus – for anledningen pyntet som et lite stykke regnskog – er Argentinas president Javier Milei, Paraguays president Santiago Peña Palacios, Ecuadors Daniel Noboa og Panamas president José Raúl Mulino.
Også kongeparet, kronprinsparet og prinsesse Ingrid Alexandra og representanter for regjering og Storting er til stede.
Også Machados mor, datter og to sønner er til stede på prisutdelingen, i tillegg til Machados erstatter som presidentkandidat Edmund Gonzalez Urrutia. Alle bor i dag i eksil.
Machado selv har valgt å bli i Venezuela, men må leve i skjul. Å reise medfører derfor stor fare for henne, og selv om hun onsdag er på vei til Norge, rekker hun ikke selve prisutdelingen.








