Franskmann løslatt etter over to år i fengsel i Iran
Iranske myndigheter har løslatt franske Olivier Grondeau, opplyser Frankrikes president. Grondeau har vært fengslet siden oktober 2022.
Kriminalitet og rettsvesen: President Emmanuel Macron opplyste torsdag på meldingstjenesten X at 34-åringen allerede er tilbake i hjemlandet og er «fri og sammen med sine kjære».
En kilde, som ber om ikke å bli navngitt, opplyser samme dag at en annen fransk borger er løslatt fra husarrest og har fått forlate landet. Vedkommende har sittet i husarrest i flere måneder, ifølge en kilde i diplomatiet. Ytterligere detaljer om saken er ikke kjent.
Myndighetene i Paris ser på handlingene som statlig gisseltaking.
Olivier Grondeau ble pågrepet i Sør-Iran i 2022 og dømt til fem års fengsel for «konspirasjon mot den islamske republikk». Familien hans avviste anklagene og fortalte at Grondeau hadde stor interesse for persisk poesi, og at han reiste til Iran med turistvisum.
Vestlige land har lenge beskyldt Iran for å pågripe borgere fra vestlige land for å bruke dem som forhandlingskort.
Om Iran har fått noe tilbake for løslatelsen av Grondeau, er ikke kjent. Han ble frigitt i forbindelse med den iranske nyttårsfeiringen nowruz.
Løslatelsen skjer samtidig som at både Frankrike, andre europeiske land og USA forsøker å restarte samtaler med Iran om landets atomprogram.
(©NTB)