Menu
Frankrikes statsminister François Bayrou vil ha færre offisielle fridager. Foto: Aurelien Morissard / AP / NTB

Frankrikes statsminister vil kutte fridager for å spare penger

Statsministeren i Frankrike, François Bayrou, har foreslått å fjerne to offentlige fridager for å spare penger i neste års statsbudsjett.

Av NTB | 15.07.2025 21:24:08

Politikk: Det er 2. påskedag og seiersdagen, som markerer Nazi-Tysklands kapitulasjon 8. mai, at franskmenn må belage seg på å jobbe neste år dersom Bayrou får det som han vil.

Dette vil spare inn omtrent 44 milliarder euro, tilsvarende over 523 milliarder norske kroner, ifølge statsministeren.

Statsministeren satte spørsmålstegn ved 2. påskedags religiøse betydning, og sa at seiersdagen kommer i en måned som har blitt til en «skikkelig Gruyere», eller en hullete ost, med flere fridager.

Samtidig understreket han at det kun er et forslag, og at han var åpen for å kutte andre av de elleve offisielle fridagene i den franske kalenderen.

Forslagene kommer som en del av flere kuttforslag fra statsministeren for neste års statsbudsjett. President Emmanuel Macron har gitt statsministeren i oppgave å få på plass et budsjett som kutter kraftig i kostnader for å få ned landets høye gjeld og underskudd, og samtidig frigjøre milliarder til investeringer i forsvar.

(©NTB)

Flere nyheter: