Forsker: – Møtet var en stor suksess for Putin
Møtet mellom Trump og Putin var en stor suksess for den russiske presidenten, mener USA-ekspert Hilmar Mjelde.
Krig og konflikter: – Møtet brakte Putin ut av den diplomatiske kulden, sier forsker og professor Hilmar Mjelde ved Høgskulen på Vestlandet
– Han har gjenopprettet det gode forholdet til Trump, kan fortsette krigen og unngikk atter en gang straffesanksjonene Trump stadig truer med, skriver Mjelde i en epost til NTB.
Han peker på at Trump sto igjen uten et konkret resultat.
– Trump fikk ingen «deal» å sole seg i glansen av. Møtet kunne gått verre for Trump, men han fikk ikke de store overskriftene som han alltid er ute etter, skriver Mjelde.
USA-eksperten og statsviteren mener møtet i utgangspunktet var en feilvurdering.
– Dette var et forhastet møte som ikke burde ha funnet sted. Det brakte Putin ut av den diplomatiske kulden, men noe gjennombrudd i fredsforhandlingene lå aldri i kortene, sier Mjelde.
(©NTB)