Menu
Hyller med frukt og grønt på Coop på Skøyen i Oslo. Foto: Terje Pedersen / NTB

Forbrukerrådet klager inn dagligvarekjeder for forvirrende tilbud

Dagligvarekjedene Rema, Coop og Meny er klaget inn til Forbrukertilsynet. Forbrukerrådet mener kjedene har tilbud som forvirrer kundene.

Av NTB | 06.05.2025 19:34:15

Økonomi og næringsliv: Butikkene blir klaget inn da Forbrukerrådet mener førprisene på tilbudene, og da hvor mange kroner kundene sparer, er for vanskelig å få tak på, melder NRK.

Forbrukerrådet viser særlig til fordelstilbud, som har blitt mer vanlig den siste tiden, der kundeklubb-medlemmer får bonus på visse varer de handler.

– Det er veldig vanskelig å navigere i dagligvaremarkedet. En av grunnene er at mer og mer blir avhengig av fordelsprogrammer og bonusordninger der du blir tilbudt rabatter uten å vite hva den egentlige prisen er, sier Inger Lise Blyverket i Forbrukerrådet.

Rema og Meny svarer i eposter til NRK at de følger reglene og opptrer i tråd med gjeldende praksis. Meny og Coop viser også til at hylleprisen viser kundene hva den opprinnelige prisen på varen er.

– Rema mener de opptrer i tråd med gjeldende praksis i priser og kampanjer, skriver salg- og markedsdirektør Pia Mellbye til NRK.

(©NTB)

Flere nyheter: