Menu
FNs høykommissær for menneskerettigheter Volker Türk. Foto: Darko Vojinovic / AP / NTB

FN: – Opptrappingen i Sudan kan få katastrofale følger

FNs menneskerettssjef Volker Türk sier at opptrappingen av krigen vest i Sudan kan få katastrofale følger for sivilbefolkningen.

Av NTB | 20.06.2025 15:54:01

Politikk: I en uttalelse fredag viser han til at kamphandlingene trappes opp både i Nord-Darfur og Kordofan – begge delstater vest i Sudan.

Ifølge Turk preges krigen av stor brutalitet og en kultur der menneskerettsbrudd kan pågå uten at noen blir straffet.

– Verden har altfor lenge vært vitne til de grenseløse grusomhetene som utspiller seg i Sudan, og den ubeskrivelige lidelsen folket der gjennomgår. Sivilbefolkningen må beskyttes for enhver pris. Overgrep og forbrytelser må etterforskes grundig, og de ansvarlige må stilles til ansvar, sa Türk på en pressekonferanse i Genève fredag.

Han viste til et paramilitært angrep på El-Fasher, hovedstaden i den lenge beleirede delstaten Nord-Darfur, og oppga at det i flere måneder har pågått en økt mobilisering av krigere, deriblant barn.

Et lignende angrep tidligere førte til at hundrevis av sivile ble drept, omfattende seksuelle overgrep og en humanitær katastrofe. Ifølge Türk er sivile nå også «fanget» i byen Dibeibat, som de krigførende partene forsøker å ta kontroll over.

Krigen i Sudan har nå vart i over to år. Den startet som følge av en maktkamp mellom landets to mektigste generaler, som tidligere sto sammen om et militærkupp som førte til full stans i prosessen som skulle føre fram til demokratiske valg.

Både regjeringshæren og RSF-militsen anklages for omfattende menneskerettsbrudd.

Titusener er drept og 13 millioner mennesker drevet på flukt siden mars 2023.

(©NTB)

Flere nyheter: