FN bekymret over dobling av antall henrettelser i Iran
Minst 612 mennesker er henrettet i Iran hittil i år. FN er svært bekymret over økningen og oppfordrer Iran til å stanse bruken av dødsstraff.
Kriminalitet og rettsvesen: – Rapportene om at flere hundre mennesker er henrettet i Iran så langt i år, viser hvor urovekkende situasjonen er blitt, sier FNs menneskerettssjef Volker Türk. Han ber om en umiddelbar stans av bruken av dødsstraff.
Informasjon som er samlet inn av FNs menneskerettighetskonto, viser at minst 612 mennesker er rapportert henrettet i første halvdel av 2025. Det er over dobbelt så mange som i samme periode i 2024, da iranske myndigheter selv oppga at de hadde utført minst 297 henrettelser.
Minoritetsbefolkningen i Iran er uforholdsmessig høyt representert blant de henrettede, ifølge FN.
Mens over 40 prosent av dem som er blitt henrettet i år, var dømt for narkotikarelaterte lovbrudd, er det vagere anklager mot de andre. Anklagene kan gå ut på at de har vist «fiendskap mot Gud» og «korrupsjon på jorden», anklager som ofte brukes mot dissidenter.
Turk opplyser videre at informasjonen som er samlet inn av FN-kontorer indikerer at mange av de rettslige prosesser ofte er blitt holdt bak lukkede dører og at de konsekvent ikke oppfyller kravene til en rettferdig rettsprosess.
– Dødsstraff er vedtatt som et middel av Irans nasjonale lovgivning, men brukes kun for de mest alvorlige forbrytelsene, uttalte utenriksdepartementets talsperson Esmaeil Baqaei.
Han la til at myndighetene forsøker å begrense bruken av denne straffen til kun de mest alvorlige tilfellene.
Iran håndhever dødsstraff for en rekke forbrytelser og rangeres som verdens nest mest aktive bruker av henrettelser etter Kina, ifølge menneskerettighetsgrupper, deriblant Amnesty International.
Henrettelser i Iran utføres vanligvis ved henging ved daggry.
– Det er alarmerende at minst 48 mennesker for tiden sitter på dødscelle – 12 av dem antas å være i umiddelbar fare for henrettelse, opplyser Turk.
Som svar på FNs kritikk forsvarer Iran sin bruk av dødsstraff. Myndighetene hevder at dødsstraff kun brukes ved de mest alvorlige forbrytelsene.
Flere menneskerettsorganisasjoner opplyser imidlertid at iranske myndigheter har arrestert hundrevis av mennesker og henrettet dusinvis i en bølge av undertrykkelse etter den tolv dager lange krigen med Israel tidligere i sommer. De anklager det iranske prestestyret for å spre frykt for å dekke over regimets svakheter under konflikten.
(©NTB)