Menu
Flere norske renseanlegg slipper ut kloakken uten å rense den. 51 av disse anleggene ligger ved Oslofjorden, her sett fra Ekeberg i Oslo. Foto: Tor Erik Schrøder / NTB

Flere renseanlegg i Norge slipper ut kloakken uten å rense den

Ved 275 renseanlegg for kloakk i Norge renses ikke kloakken, ifølge en kartlegging fra Adresseavisen. Mange anlegg renser dårligere enn det EU krever.

Av NTB | 20.08.2025 11:14:31

Natur og miljø: Adresseavisen har undersøkt hvor godt norske renseanlegg renser kloakken. Det er 2834 renseanlegg i Norge, men ved kun 1032 anlegg var det mulig å vurdere rensingen. Over halvparten av disse anleggene innfrir ikke dagens krav til rensing, ifølge avisens kartlegging.

Ved de større tettstedene i Norge renser 218 av 347 renseanlegg dårligere enn dagens krav – nesten to av tre anlegg.

51 av renseanleggene som bryter kravene, ligger i nedbørsfeltet til den sårbare Oslofjorden.

– For meg er det etterslepet vi har i dag, en uakseptabel situasjon. Mange har ikke fulgt regler som har vært gjeldende i Norge i mange år, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen (Ap).

De norske reglene for rensing av avløp og kloakk avviker dessuten fra EUs avløpsdirektiv, som Norge er pålagt å følge.

Norge krever ikke sekundærrensing for alle sine renseanlegg, noe EU har slått fast at skal skje ved alle anlegg.

– Dette kan se ut som enda en stor EØS-skandale i norsk forvaltning, sier jussprofessor ved UiO, Christoffer Conrad Eriksen, som er ekspert i europarett.

Bjelland Eriksen (Ap) forventer at Norge følger avløpsdirektivet. Han mener imidlertid at Norge ikke er god nok på kloakkrensing og at det haster å gjøre noe med det.

Eftas overvåkingsorgan Esa sier i en uttalelse at de har tatt opp saken med Norge basert på funnene fra Adresseavisen.

(©NTB)

Flere nyheter: