reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Situasjonen i Ukraina blir bare verre og verre. Russiske angrep har gått ut over blant annet boliger og strømforsyning. Nå risikerer landet også å gå tom for penger. Foto: AP / NTB

Flere partier gir tommel opp for at Norge stiller som garantist for Ukraina-lån: – En selvfølge

Flere av regjeringens støttepartier sier klart ja til at Norge stiller som garantist for et gigantisk EU-lån til Ukraina.

Av NTB | 30.10.2025 12:33:55

Krig og konflikter: Både fra SV, Rødt og MDG er svaret positivt:

– Dette er helt åpenbart noe vi stiller oss bak, sier MDG-leder Arild Hermstad til NTB.

– Vi stoler på at regjeringen gjør gode vurderinger av rollen som garantist, sier SV-leder Kirsti Bergstø.

– Vi er åpne for å undersøke mulighetene for at Norge bidrar til at Ukraina får et slags forskudd på slik erstatning ved å stille som garantist for en andel av lånet sammen med resten av Europa, sier utenrikspolitisk talsperson for Rødt, Bjørnar Moxnes.

Hermstad peker på at Norge har tjent store summer på gassalg til Europa som følge av Ukraina-krigen.

– Da er det en selvfølge at vi bidrar til gjenoppbyggingen av Ukraina. Det mest ryddige hadde vært om Stoltenberg og Støre tok initiativ til et bredt forlik om dette, sier han.

Men EU-lederne ble ikke enige, blant annet fordi Belgia – der mesteparten av de russiske midlene befinner seg i finansinstitusjonen Euroclear – krever at andre EU-land deler risikoen og går inn som garantister.

Belgia frykter blant annet russiske straffereaksjoner.

Men det er en løsning som er vanskelig for gjeldstyngede land som Frankrike, som risikerer å tape ytterligere kredittverdighet, noe som igjen fører til høyere renter på statslån.

Dermed ble det ingen løsning på saken på toppmøtet. Ukraina risikerer å gå tom for penger i første kvartal neste år, og president Volodymyr Zelenskyj tryglet EU-lederne om å bli enige.

Dette er noe regjeringen nå tygger på, sa statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) da han tirsdag møtte sine nordiske kolleger og EU-topper i Stockholm.

– Vi har ikke deltatt i diskusjonen i Europa, men jeg har bedt om at vi får en full gjennomgang av hvordan dette stiller seg i forhold til Norge, og om Norge på en måte skal være med på det, sa Støre til NTB.

Venstre-leder Guri Melby har allerede gitt helhjertet støtte til forslaget.

– Ukraina kjemper ikke bare for sin egen frihet, men for hele Europas og vår frihet. Da må Norge bidra der vi kan. Å stille som garantist for et lån til Ukraina er både ansvarlig og rett, sa hun til NTB i forrige uke.

Senterpartiet er litt mer tilbakeholden.

– Senterpartiet er opptatt av å støtte opp om Ukraina. Så vil vi ta stilling til denne saken når den eventuelt foreligger som en sak for Stortinget, sier parlamentarisk nestleder Erling Sande.

– Det ville være deilig, sa hun på EU-toppmøtet.

Danmark har for tiden formannskapet i EU.

Også Danmarks tidligere statsminister og Natos tidligere generalsekretær Anders Fogh Rasmussen, som nå jobber som rådgiver for Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj, støtter ideen.

– Norge har råd og plikt til å gjøre mye mer, slår han fast til den danske avisa Politiken.

Håpet er nå at gigantlånet til Ukraina kan komme på plass på EU-toppmøtet i desember.

Det kontroversielle lånet på 140 milliarder euro, om lag 1600 milliarder kroner, ble et hett tema på EU-toppmøtet i forrige uke. Planen var å gi lånet med sikkerhet i frosne russiske midler.

Det fikk de norske økonomene Håvard Halland og Knut Anton Mork til å lansere ideen om at Norge kunne bidra til å løse opp i knuten ved å stille som garantist, med sikkerhet i oljefondet.

Danmarks statsminister Mette Frederiksen bifaller ideen.

(©NTB)