reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
En politibil utenfor Louvre-museet i Paris søndag, en uke etter det spektakulære tyveriet. Foto: Thomas Padilla / AP / NTB

Flere nye mistenkte pågrepet etter Louvre-kuppet, ifølge franske medier

Fem nye mistenkte er pågrepet etter det spektakulære smykkeranet fra Louvre-museet i Paris sist helg, opplyser politikilder til franske RTL.

Av NTB | 30.10.2025 08:23:36

Kultur og underholdning: – De fem ble pågrepet samtidig på ulike steder i Paris rundt klokken 21 onsdag, skriver RTL torsdag morgen.

Den franske TV-kanalen BFM opplyste kort tid tidligere at én person var pågrepet, også dette i Paris onsdag kveld.

Denne mannen mistenkes for å ha vært til stede i Louvre 19. oktober, da ranet fant sted, ifølge kanalen.

Opplysningene er ikke bekreftet fra offisielt hold.

Det er uklart om det er kommet nye spor etter smykkene i forbindelse med pågripelsene. Fordi smykkene er så kjente, kan de være vanskelig å omsette. Ettersom smykkene er så kjente, vil det være vanskelig for tyvene å omsette dem. Det er derfor frykt for at de vil bli delt opp eller smeltet om.

De to har delvis innrømmet å ha tatt del i tyveriet.

Fire maskerte ranere fikk med seg en rekke uerstattelige smykker og juveler under det spektakulære tyveriet, som kun varte i seks-sju minutter.

Tyvene tok seg inn i andre etasje av Louvre-museet ved hjelp av en stigebil. Med seg hadde de vinkelslipere, som dels ble brukt for å ta seg inn i galleriet, og for å true vaktene som var til stede. De var ellers ubevæpnet.

De kom seg unna på mopeder eller motorsykler.

De tok også et smaragdhalskjede og ørepynt knyttet til keiserinne Marie-Louise, Napoleon Bonapartes andre kone, samt en relikvariebrosje, keiserinne Eugénies diamantdiadem og hennes store korsett-sløyfebrosje. En smaragdbesatt krone med mer enn 1300 diamanter ble senere funnet utenfor museet med noen skader.

Juvelene som ble stjålet, vurderes å være verdt over én milliard kroner.

I helgen ble to mistenkte menn pågrepet, den ene på Charles-de-Gaulle-flyplassen i Paris idet han forsøkte å forlate Frankrike.

I alt fikk de med seg åtte gjenstander, inkludert et safir-diadem, halskjede og en enkelt ørepynt fra et sett knyttet til 1800-tallsdronningene Marie-Amélie og Hortense.

Flere nyheter: