Fengslede opposisjonsledere sultestreiker i Tunisia
De fleste av opposisjonslederne i Tunisia sitter i fengsel. Nå sultestreiker tre av dem i protest mot fengslingen.
Kriminalitet og rettsvesen: Lørdag sier advokater at 84 år gamle Rached Ghannouchi har sluttet seg til sultestreiken. Dermed er konflikten med president Kais Saied skrudd enda et hakk opp.
Ghannouchi leder partiet Ennahda og er en krass kritiker av presidenten. Han har sittet fengslet siden 2023 og er dømt til 37 års fengsel i flere saker, blant annet for ulovlig utenlandsk finansiering og for å ha konspirert mot staten. Han har nektet å møte i retten og sier han ikke vil bli stilt overfor dommere som bare følger Saieds ordre.
Advokater, familie og rettighetsgrupper sier Ben Mbareks helse er blitt kraftig forverret og at han risikerer å dø. Han nekter å motta behandling.
Fengselsvesenet avviser at de innsattes helse er blitt dårligere som følge av sultestreik. De sier helseundersøkelser viser at «normale og stabile» tilstander, men de har ikke kommer med noen nærmere detaljer.
Advokat Dalila Ben Mbarek sier broen Jawhar har sagt til henne at han snart vil forlate fengselet «enten levende eller død». Faren deres kaller Saied en diktator og sier presidenten ansvarlig dersom noe skulle skje med sønnen.
Hittil i år har opposisjonsledere, inkludert Ben Mbarek og Chebbi, blitt dømt til dommer på mellom 5 og 66 år i fengsel for blant annet å «konspirere mot rikets sikkerhet». Menneskerettsgrupper sier saken er målrette mot politiske motstandere.
Opposisjonen sier Saieds plutselige stenging av den valgte nasjonalforsamlingen i 2021 og beslutningen om styre direkte ved dekret var et kupp. Presidenten avviser dette og sier det han gjorde, var nødvendig for å redde landet fra år med kaos. Han har omtalt de fengslede opposisjonslederen som kriminelle, forrædere og terroroster.
I forrige uke innledet opposisjonspolitikerne Jawhar Ben Mbarek sin sultestreik, og fredag fulgte Issam Chebbi – som leder Det republikanske partiet – etter med krav om å bli løslatt.
Med opposisjonsledere bak lås og slå anklager noen partier presidenten for å ha gjort hele landet til et åpent fengsel og for å bruke rettsvesenet til å styrke hans autoritære styre.
(©NTB)







