Menu
Det vil være svært dårlig nytt for verdensøkonomien om USAs president Donald Trump får innflytelse over den amerikanske sentralbankens pengepolitikk, sier Den europeiske sentralbankens leder Christine Lagarde. Foto: Michael Probst / AP / NTB

EUs sentralbanksjef: Risikabelt for verdensøkonomien om Trump kontrollerer USAs pengepolitikk

Det vil være farlig for verdensøkonomien om Donald Trump får kontroll over USAs pengepolitikk, advarer EUs sentralbanksjef Christine Lagarde.

Av NTB | 01.09.2025 09:51:43

Politikk: Trump har gjentatte ganger gått til angrep på USAs sentralbanksjef Jerome Powell fordi han ikke har kuttet styringsrenta, og han har truet med å sparke ham. Han har også sparket styremedlem Lisa Cook i sentralbanken, men Cook har gått til søksmål mot beslutningen.

USA har verdens største økonomi. Lagarde peker på størrelsen og sier at om landets pengepolitikk slutter å være uavhengig og heller blir styrt av diktater fra enkeltpersoner, så vil «virkningene dette vil ha rundt om i verden, bli veldig bekymringsfulle».

– Om han lykkes, vil det utgjøre en veldig stor fare for USAs økonomi og verdensøkonomien, sier Lagarde til Radio Classique.

Hun la til at en kjennelse fra en ankedomstol der det heter at de fleste av Trumps økte tollsatser er ulovlige, skaper et «ytterligere lag med usikkerhet» rundt de globale økonomiske utsiktene.

(©NTB)

Flere nyheter: