LIVESENTER
Menu
Statsminister Jonas Gahr Støre møtte mandag EU-kommisjonens president Ursula von der Leyen i Brussel mandag. Foto: Statsministerens kontor / Handout / NTB

EU-kommisjonens president om tollskvis: – Norge er og forblir i det indre markedet

EU-kommisjonens president Ursula von der Leyen gir ingen garantier, men sier EU vil jakte løsninger på USAs tollkrig sammen med Norge.

Av NTB | 07.04.2025 16:43:11

Økonomi og næringsliv: EUs mektige toppleder møtte mandag statsminister Jonas Gahr Støre til samtaler om Donald Trumps straffetoll og mottiltak.

– Norge er og forblir i det indre markedet. Dette er veldig viktig for oss, og vi vil finne løsninger sammen, sier von der Leyen på en pressekonferanse med Støre mandag ettermiddag.

Støre er den siste i rekken av norske ministre som har valfartet til EU den siste tiden med bønn om at Norge må havne innenfor et slikt beskyttelsestiltak.

Men heller ikke denne gang kom det noen garantier.

– Det hadde jeg heller ikke forventet, sier Støre og peker på at EU ennå ikke har diskutert beskyttelsestiltak.

– Det EU er opptatt av nå, er å vite hva konsekvensene blir av de nye tollsatsene. Så vil de vurdere tiltak, og da var von der Leyen veldig tydelig på at Norge ikke skal få noen overraskelser. Det er vel kanskje det viktigste budskapet i så måte.

Norge skal også delta i en egen innsatsgruppe (task forse) som skal vurdere konsekvenser og mulige mottiltak i tollkrigen, opplyser han.

Blant annet vil nye handelsstrømmer som oppstår, bli gransket med lupe.

De nye tollsatsene skal tre i kraft onsdag.

EU har varslet at de vil svare med samme mynt, men samtidig er de fortsatt interessert i å forhandle, noe von der Leyen gjentok på pressekonferansen.

– Vi står klare til å forhandle med USA. Faktisk har vi tilbudt toll på null mot null prosent på industrivarer. Europa er alltid interessert i en god deal, sier hun.

På spørsmål fra NTB om hvilke signaler von der Leyen kom med når det gjelder troen på forhandlinger, svarer Støre at EU opplever at de står ved et veiskille.

– Jeg tror de opplever at det ikke går noen vei tilbake igjen til det som var. Så det er en ny tid som kommer. Hvordan den blir, er uklart, sier han.

– Dette vil gi vedvarende usikkerhet og store konsekvenser. Og vi må være klare for at dette også treffer Norge, med vår åpne økonomi, understreker han.

Von der Leyen understreker på sin side av EU er forberedt på å svare med mottiltak.

– Vi vil forsvare våre interesser. I tillegg vil vi også beskytte oss mot indirekte følger som handelsdreininger, sier hun.

Og ettersom Norge ikke er en del av EUs tollunion, er det ikke selvsagt at vi havner innenfor murene.

– Det er dette som gjør det komplisert. Vi er en del av EØS som har klare formuleringer på et enhetlig marked, men vi er utenfor tollunionen, og da gjelder WTOs regler, sier Støre.

WTO-reglene sier at generelle tolltiltak må gjelde alle land.

Men det avviser von der Leyen delvis overfor NTB.

– Vi gjør alt som er nødvendig for å ha et fungerende marked. For å gjøre det må vi ha like spilleregler. Derfor oppfordrer vi Norge og andre til å implementere reglene vi har i EU, sier hun.

Fra norsk side er det av avgjørende betydning å havne innenfor dersom EU oppretter generelle tollmurer for å beskytte det indre markedet.

I forrige uke varslet Trump-administrasjonen 20 prosent toll på varer som eksporteres fra EU til USA. For Norges del blir det ilagt toll på 15 prosent.

Støre mener Trump-tollen er svært dramatisk for verdensøkonomien. Mandag stupte børsene i hele verden i det største børsraset på flere tiår.

Det er nettopp det siste Norge er mest urolig for. Et slikt beskyttelsestiltak kan nemlig være generelle tollmurer.

I Brussel har det har også gått rykter om at Norges etterslep i implementering av EUs direktiver kan gjøre EU mindre velvillig overfor Norge.

Flere nyheter: