Menu
Støttespillere av opposisjonen demonstrerte i Garoua i Kamerun søndag. Foto: Welba Yamo Pascal / AP / NTB

EU bekymret over voldelig undertrykkelse i Kamerun

EU uttrykker bekymring for det de kaller voldelig undertrykkelse av demonstrasjoner i Kamerun i forbindelse med presidentvalget der.

Av NTB | 28.10.2025 13:13:36

Krig og konflikter: – EU oppfordrer alle sider til å vise tilbakeholdenhet og avstå fra enhver handling som kan forverre situasjonen ytterligere, sier EUs talsperson for utenrikssaker, Anouar El Anouni.

Han legger til at EU ser det som dypt bekymringsfullt at en rekke sivile har blitt drept med skytevåpen.

92 år gamle Paul Biya ble nylig gjenvalgt som president i Kamerun. Det blir hans åttende periode i embetet. Valgresultatet har blitt bestridt av opposisjonen, og det har vært flere demonstrasjoner knyttet til valget.

I løpet av helgen ble minst fire personer drept under demonstrasjonene.

(©NTB)

Flere nyheter: