Epstein-partner vil ikke at juryutskrifter frigis
Ghislaine Maxwell, medhjelperen til avdøde Jeffrey Epstein, ber om at referatene fra storjuryen i saken ikke frigis.
Kriminalitet og rettsvesen: Tirsdag ba Maxwell en føderal dommer om å avvise det amerikanske justisdepartementets begjæring om å frigi utskrifter fra storjuryen i saken mot henne og den overgrepsdømte finansmannen.
– Jeffrey Epstein er død. Det er ikke Ghislaine Maxwell, skriver advokatene hennes i dokumenter levert inn til den føderale domstolen i New York som brehandler myndighetenes begjæring.
– Uansett hvilken interesse offentligheten måtte ha rundt Epstein, kan ikke det rettferdiggjøre et omfattende brudd på storjuryens hemmelighold i en sak der en av de tiltalte fortsatt er i live og har krav på rettssikkerhet, skriver advokatene. Storjuryens hovedoppgave er å avgjøre om det skal reises straffesak og dens diskusjoner er i utgangspunktet ikke åpent tilgjengelige.
63 år gamle Maxwell soner en dom på 20 års fengsel for å ha rekruttert mindreårige jenter for Epstein. Han tok sitt eget liv mens han satt fengslet i 2019 i påvente av å bli stilt for retten for menneskehandel.
En rekke tilhengere av president Donald Trump har vært svært opptatt av Epstein-saken i årevis og er svært opprørt etter at justisdepartementet i forrige måned sa at Epstein ikke hadde utpresset noen fremstående personer eller førte lister over klienter. For å dempe gemyttene ønsker departementet å frigi utskriftene fra storjuruems behandling.
(©NTB)