reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Regjeringen nedsetter en ekspertgruppe som skal se nøye på hvordan Nav fungerer i dag og hvordan Nav er rigget for fremtiden. Foto: Amanda Pedersen Giske / NTB

Ekspertgruppe skal undersøke om Nav fungerer optimalt

Regjeringen vil nedsette en ekspertgruppe som skal undersøke om Nav fungerer optimalt og om det er godt nok rustet for fremtiden.

Av NTB | 13.01.2026 07:35:49

Arbeidsliv: – Selv om mye i Nav går bra, er det fortsatt mye som ikke fungerer godt nok. Det er for lange saksbehandlingstider på flere områder, regelverket er for komplisert, og Riksrevisjonen har påpekt for svak internkontroll. Dette viser at det er behov for en bred vurdering av Arbeids- og velferdsforvaltningen 20 år etter Nav-reformen, sier arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng (Ap) i en pressemelding.

Ekspertgruppen skal beskrive hvordan Nav fungerer i dag, men de skal først og fremst ta for seg hvordan Navs oppgaver blir i tiden fremover.

Gruppen skal vurdere om dagens organisering er hensiktsmessig, vurdere oppgavefordeling med andre etater og tjenester og om partnerskapet mellom stat og kommune utnyttes godt nok. Ekspertgruppen vil få omkring halvannet år på arbeidet med å levere sin rapport.

I november gikk Hans Christian Holte av som Nav-sjef etter at det ble kjent at etaten har gitt feil informasjon til Arbeids- og inkluderingsdepartementet og Riksrevisjonen i flere saker.

– Det må bli enklere for brukerne våre å benytte Navs tjenester, med raskere avklaringer og god hjelp. Og vi må frigjøre tid for Navs ansatte til hjelpe flere i arbeid, sier Bergli.

Stiftelsen Rettferd roser regjeringen for initiativet. De understreker samtidig viktigheten av at prosessen også tar hensyn til de som Nav først og fremst skal dreie seg om.

– Vi forventer regjeringen lytter til brukerne i denne gjennomgangen, sier daglig leder i Stiftelsen Rettferd Tor Bernhard Slaathaug.

– Flere vil bli eldre, og antallet pensjonister vil øke med 25 prosent innen 2035. Selv med digitale løsninger må mange saker fortsatt behandles manuelt. Samtidig forventes det mangel på arbeidskraft, skriver regjeringen.

Konstituert arbeids- og velferdsdirektør Eve V. Bergli ønsker utredningen velkommen.

(©NTB)

Flere nyheter: