reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Budsjettforhandlingene kan føre til at Ap-leder Jonas Gahr Støre stiller kabinettsspørsmål, men verken SV eller MDG vil felle ham, spår politikkeksperter. Foto: Thomas Fure / NTB

Eksperter om budsjettbråket: – Tror ikke det blir regjeringskrise

Støre-regjeringen vil trolig stille kabinettsspørsmål, men SV og MDG kommer ikke til å felle den, spår eksperter NTB har snakket med.

Av NTB | 01.12.2025 15:09:23

Politikk: – Jeg tror ikke de kommer til å felle Støre. Nå lages det mye rabalder om noe som fort blir glemt, sier statsviter Jostein Askim ved Universitetet i Oslo.

Han holder det for mest sannsynlig at budsjettbråket ender med kabinettsspørsmål – altså at Støre-regjeringen truer med å gå av dersom de ikke får flertall for budsjettet – men overlever.

Arbeiderpartiet, Senterpartiet og Rødt ble i helgen enige om et budsjett som SV og MDG så langt har sagt nei til.

– De kan vise sine velgere at det måtte bli et spørsmål om regjeringen, ikke bare budsjettet, før de bøyde av, sier Askim.

Men når jula ringes inn, kommer budsjettet til å være i havn, spår statsviteren.

– Jeg tror de kommer til å ta fram manuset fra Carl I. Hagen (Frp) fra høsten 2001, hvor han sa akkurat det en partileder skal si når man er uenig i budsjettforslaget, men ikke vil ha regjeringsskifte: Nå er det ikke lenger et spørsmål om budsjett, nå er det et spørsmål om vi vil ha en annen regjering, og det vil vi tross alt ikke.

– Vi kan ikke stemme for budsjettforliket som det foreligger. Det er for dårlig på klima og omstilling. Det er uansvarlig i 2025 å stemme for et sånt statsbudsjett, sier hun.

– Hvis Jonas Gahr Støre heller vil gå av enn å føre en ansvarlig klimapolitikk, så er det hans valg, svarer Liland.

– Det går an også å si at her er det et Arbeiderparti som verken kommer egne grønne velgere eller MDG i møte på et minimum av klimakutt og omstilling. Vi har strukket oss veldig langt i denne prosessen. Men vi opplever likevel at vi møter en vegg der det er umulig å gjøre ting som monner.

– Å tvinge regjeringen til å stille kabinettsspørsmål kan være en symbolsk handling for å synliggjøre sin motstand. Så bøyer man av i siste liten, sier han.

– Et kabinettsspørsmål er et tegn på at regjeringen er svak. Det vil være et nederlag. Men det er jo ikke første gang det skjer, sier Rasch.

– Men det er ikke så avgjørende om det blir kabinettsspørsmål eller ikke. For hvis det foreliggende budsjettforslaget ikke får flertall, så er det så dramatisk at regjeringen sannsynligvis vil gå av uansett, sier han.

– MDG er ikke så lett å forutse som de andre partiene, fordi de har minimalt med parlamentarisk erfaring. Men hvis de gjør seg til et parti som nekter å stemme for noe statsbudsjett, så blir de jo et parlamentarisk irrelevant parti. Det greier jeg ikke å se for meg. Da tror jeg de blir helt marginalisert ved neste valg, sier han og peker på at MDG stilte seg som en garantist for en Støre-regjering i valgkampen.

– Jeg tror ikke på dem. Jeg tror ikke de kommer til å felle Støre. Det ville være et stort svik mot mange av velgerne deres om MDG skulle kaste regjeringen, framholder han.

Liland mener på sin side at MDG ikke er blitt tatt på alvor.

– Vi har vært helt tydelige og ærlige på hva vi ønsker å oppnå. Og så har vi vært villige til å snakke om kompromisser. Men det er vel åpenbart at dette ikke har blitt tatt på alvor. Hva som er grunnen til det, får du nesten spørre Ap om.

– De synes å være helt bakpå, sier han og viser til at Rødt nå kan ta æren for mye av det som kunne vært regnet som SV-seire i budsjettet.

Partilederne fra både SV og MDG stilte mandag til nye møter med Ap på Stortinget.

SV-leder Kirsti Bergstø sa mandag at hun har tro på at et budsjettflertall kan landes.

Ved å tvinge regjeringen til å stille kabinettsspørsmål vil særlig MDG, men også SV, kunne framstå som tøffe, mener Askim.

Men den analysen avviser MDGs forhandlingsleder Ingrid Liland.

Bjørn Erik Rasch, også han professor og statsviter ved Universitetet i Oslo, er enig med sin kollega.

Askim synes det er vanskeligst å spå hva MDG vil gjøre. MDG-leder Arild Hermstad har uttalt at han er villig til å felle Støre.

SV kommer på sin side veldig dårlig ut av hele prosessen, mener Askim.

(©NTB)

Flere nyheter: