Eksperten spår drama for Hushovds lag tross kjempeledelse: – Jeg er ikke trygg
470 poengs ledelse. To uker med sykling. Det er hovedingrediensene i sykkeldramaet som kan ende med at Thor Hushovd og Uno-X spretter champagnen.
Sport: Det norske sykkellaget er i pole position i kampen om å sikre seg den siste og uhyre ettertraktede World Tour-lisensen foran neste sesong.
Etter å ha plukket til sammen 254 poeng under Tour de Langkawi i Malaysia har Uno-X 470 poengs ledelse på franske Cofidis i kampen om 19.-plassen på treårsrankingen til Det internasjonale sykkelforbundet (UCI).
Den gir etter alle solemerker World Tour-lisens for de tre neste årene. I så fall er Uno-X sikret deltakelse i alle sykkelsportens storritt, inkludert Tour de France, Giro d’Italia og Vuelta a España.
– Utgangspunktet er bra, men jeg er ikke trygg. Cofidis har flere ritt en Uno-X igjen på øverste nivå hvor de kan hente inn det tapte, sier sykkelekspert Mads Kaggestad til NTB.
– Samtidig har Cofidis vært ute av form i hele år, og slikt er ikke lett å snu på tampen av en lang og tung sesong. Jeg håper og tror at Uno-X er i en positiv giv, som gjør at de fortsetter å øke differansen og dermed er klare for et ytterligere løft fra 2026, sier Kaggestad.
De 18 lagene som har plukket flest UCI-poeng i perioden 2023 til 2025, får World Tour-lisens for de tre kommende sesongene.
Per nå innehar Uno-X 19.-plassen på poenglisten, men den gir trolig lisens som følge av at to av lagene foran (Lotto og Intermarche) rapporteres å ville slå seg sammen.
19. oktober stenges døren for å sanke flere poeng.
I tillegg kommer flere andre mindre ritt der poengfangsten også kan økes. Mye tyder på at Uno-X-dramaet kan vare helt til det siste.
Det har teamsjef Hushovd vært forberedt på lenge.
– Det er en dramatisk kamp for hvert eneste løp og hvert poeng, fordi det er såpass tett. Det vil være en kamp mot et par andre lag helt fram til siste ritt 19. oktober, sa han til NTB nylig.
En eventuell deltakelse i samtlige ritt på World Tour-nivå vil gjøre 2026 til et svært hektisk år.
– Det blir nye utfordringer for oss, men vi er rigget for å ta det steget, har Hushovd lovet.
At laget må styrkes både på rytter- og ledersiden, er klart.
Han peker videre på at Cofidis har byttet ledelse den siste tiden, og at det kanskje også kan bidra positivt i den intense innspurten som venter.
To World Tour-ritt gjenstår på kalenderen før fasiten skal skrives: Il endagsrittet Lombardia og etapperittet Tour of Guangxi. Uno-X deltar i det førstnevnte, Cofidis i begge.
(©NTB)