EBU arrangerer Eurovision-turné for å feire 70-årsjubileet
For første gang skal gamle og nye Eurovision-artister ut på en offisiell turné etter årets konkurransen. Men Norge får ikke besøk.
Kuriosa og kjendiser: Ti av årets finalister skal ut på turné med Eurovision-ikoner – og «overraskelsesartister» i hver by som får besøk. Turneen arrangeres for å feire 70-årsjubileet for låtkonkurransen.
Selv om artister fra Eurovision tidligere har turnert sammen, er det ifølge TT første gang arrangøren – den europeiske kringkastingsunionen (EBU) – setter sammen en slik turnépakke.
– Når vi feirer 70 år med Eurovision Song Contest, ønsket vi å gjøre noe helt unikt og spesielt. Denne historiske første turneen fanger utviklingen av konkurransen – fra en TV-begivenhet til en altomfattende liveopplevelse – med et format som feirer vår fantastiske fortid samtidig som vi ser mot fremtiden, sier EBU-sjef Martin Green.
Hvilke Eurovision-berømtheter som stiller kunngjøres i løpet av noen uker. Hvilke nye artister det blir snakk om, vil presenteres etter finalen i Wien i mai, skriver EBU i en pressemelding. Artistene skal synge både egne låter, og gjøre coverversjoner av Eurovision-hits fra de sju tiårene.
Arenaturneen omfatter ti europeiske byer, med start i London 15. juni, fulgt av De eneste stoppestedene i Norden blir København 25. juni og Stockholm 2. juli.
Eurovision Song Contest nummer 70 arrangeres 16. mai, med semifinaler 12. og 14. mai. Sanger og artister som representerer 35 kringkastere vil konkurrere i Wiener Stadthalle – samme sted som i 2015.
(©NTB)








