LIVESENTER
Menu
President Donald Trump hevder han har opphevet benådninger gitt av Joe Biden. Foto: Evan Vucci / AP / NTB

Donald Trump hevder han har opphevet Joe Bidens benådninger

President Donald Trump hevder hans forgjenger Joe Biden ikke signerte de nødvendige dokumentene for sine benådninger, og at disse dermed ikke er gyldige.

Av NTB | 17.03.2025 07:31:49

Politikk: I et innlegg i sin sosiale mediekanal Truth Social skriver Trump at Bidens benådninger herved er erklært ugyldige.

– «Benådningen» som søvnige Joe Biden ga den utvalgte komiteen av politiske bøller og mange andre, erklæres herved ugyldige, skriver Trump.

Det er uklart hvilke benådninger Trump referer til. Han hevder han kan oppheve benådningen fordi kan påstår at Biden ikke signerte de nødvendige benådningsdokumentene selv. Ifølge Trump brukte Biden en underskriftsmaskin, noe han hevder ikke er er en gyldig signatur.

– Med andre ord, Joe Biden signerte dem ikke, påstår Trump.

– De nødvendige benådningsdokumentene ble ikke forklart for ham, og Biden godkjente dem ikke. Han visste ikke om det, og de som gjorde det, kan ha begått en forbrytelse, hevder Bidens arvtaker.

Når en benådning fra en president har trådt i kraft, anses den imidlertid som endelig, og det finnes ingen mekanisme som tillater at en annen president opphever den. Dette er nedfelt i den amerikanske grunnloven.

Den eneste måten en benådning i teorien kan oppheves, er gjennom en rettslig prosess i domstolene, men det krever mer enn en presidentordre. En ny president kan utstede nye benådninger, men ikke oppheve eller reversere tidligere benådninger.

Flere nyheter: