DNB økte renteinntektene – tjente 16,4 milliarder på renter
DNB fortsetter å håve inn på høye renter. I årets første kvartal hadde banken 16,4 milliarder kroner i renteinntekter, opp fra 15,5 milliarder i samme periode i fjor.
Politikk: Både DNB og de andre største bankene i Norge har de siste årene satt rentene kraftig opp som følge av at Norges Bank har hevet styringsrenten.
Totalt leverte banken et resultat på 10,8 milliarder kroner i årets første kvartal. Det tilsvarer en økning på 6,3 prosent sammenlignet med samme periode i fjor. Ifølge estimater hentet av banken selv var det ventet et resultat på 10,3 milliarder kroner, skriver Finansavisen.
Konsernsjef Kjerstin Braathen peker på høy kundeaktivitet som en av årsakene til oppgangen.
– Norsk økonomi går fortsatt bra, og DNB leverer et godt kvartalsresultat som følge av høy aktivitet blant kundene våre. Globalt ser vi økt usikkerhet knyttet til handelskonflikt, og en svekket verdensøkonomi vil påvirke veksten i en liten, åpen økonomi som vår, sier hun i en børsmelding.
Utlånsvolumet i personmarkedet økte med 6,7 milliarder kroner, og antallet søknader om finansieringsbevis steg med 30 prosent fra forrige kvartal. Andelen som ber om avdragsfrihet på boliglån er også på laveste nivå siden 2020.
– Internasjonal uro gjør at både privatpersoner og bedrifter søker økonomisk trygghet og tar kontakt med banken. Vi har aldri rådgitt flere kunder enn vi gjorde dette kvartalet, sier Braathen.