Diggins spurtslo Weng i veteranfest: – Vi tar henne i OL!
Jessie Diggins gjorde et taktisk briljant løp og vant lørdagens 20 kilometer skiathlon i verdenscupen foran jevngamle Heidi Weng på 2.-plass.
Sport: Astrid Øyre Slind kom inn til skibyttet på 2.-plass bak Frida Karlsson, men det var Heidi Weng som byttet kjappest og kom først ut til skøytedelen, og på tampen ble det et rent oppgjør mellom de to 34-åringene Diggins og Weng.
Den amerikanske jenta var best i den siste motbakken og kontrollerte på oppløpet.
Weng tok en like sikker 2.-plass, mens Sveriges Ebba Andersson ble nummer tre etter et løp der Andersson viste seg sterk gjennom alle de 20 kilometerne.
– Det var fryktelig fint å få en god dag i Trondheim. Jeg hadde veldig gode ski, og det ga god motivasjon, sa Diggins i NRK-intervjuet.
Weng var også strålende fornøyd med innsatsen.
– I dag var det et sliteløp. Jeg hadde troen før start, og jeg var glad for at jeg fikk en liten luke etter skibyttet. Jessie var hakket bedre, men jeg er glad for at det svarte såpass bra. Jeg synes egentlig at oppløpet var ganske bra, sa Weng til NRK.
– Hva tror du om Diggins i OL? Hun mangler gullet der?
– Hun går sikkert alt hun, men vi tar henne i OL! smilte Weng.
Astrid Øyre Slind ble nest beste norske på 6.-plass med Kristin Austgulen Fosnæs på plassen bak.
– Dette synes jeg var bra. Dette var et helt annet renn enn forrige helg. Da følte jeg meg ikke spesielt pigg, konstaterte Slind. Sist helg ble hun nummer 15 i Finland.
Karoline Simpson-Larsen tok seg også innenfor topp ti med 10.-plassen.
Søndag fortsetter verdenscupen i Trondheim med 10 kilometer fri teknikk.
Diggins kan ofte virke sliten underveis, men hun er som alltid på riktig plass til riktig tid når det drar seg til og pallplassene skal deles ut.
I Ruka sist helg var også både Diggins og Weng på pallen. Der ble Diggins nummer to og Weng tre på 20 kilometer fellesstart i fri teknikk.
(©NTB)

